TREBA LI GOLDSTEIN DOBITI ULICU U ZAGREBU? /

Evo što su čitatelji Net.hr-a odgovorili na pitanje

Image
Foto: Borna Filić/PIXSELL

Jučer smo na našem portalu objavili anketu s pitanjem "Treba li Slavko Goldstein dobiti ulicu sa svojim imenom u Zagrebu?", a povodom smrti tog iznimnog hrvatskog intelektualca židovskog podrijetla

20.9.2017.
11:03
Borna Filić/PIXSELL
VOYO logo

U anketi objavljenoj jučer u 13.30 sati, danas do 10.30 sudjelovalo je 2187 čitatelja. Njih 1362 ili 62,28 posto smatraju da Goldstein zaslužuje ulicu u Zagrebu koja bi nosila njegovo ime. Da Goldstein ne zaslužuje da jedna zagrebačka ulica bude nazvana njegovim imenom - odgovorilo je 725 čitatelja ili 33,15 sudionika ankete.

Točno stotinu čitatelja ili njih 4,57 posto na anketno je pitanje odgovorilo "ne znam".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Slavko Goldstein preminuo je prošloga tjedna u Zagrebu u dobi od 89 godina. Unatoč činjenici da je bio jedan od vodećih poslijeratnih intelektualaca, na komemoraciji povodom njegove smrti, kao i na pogrebu, nije se pojavio nitko iz hrvatske Vlade.

Image

POSLJEDNJI ISPRAĆAJ SLAVKA GOLDSTEINA: Na Mirogoj došle brojne poznate ličnosti, ali baš nitko iz Vlade

Image

POSLJEDNJI ISPRAĆAJ SLAVKA GOLDSTEINA: Na Mirogoj došle brojne poznate ličnosti, ali baš nitko iz Vlade

Goldsteina su mnogi na domaćoj desnici doživljavali kao "neprijatelja Hrvatske" jer se još od početka 1990-ih javno i otvoreno protivio prevladavajućem nacionalizmu te politici prvog hrvatskog predsjednika i osnivača HDZ-a Franje Tuđmana. Goldstein se kao dječak, nakon što su mu ustaše ubile oca, pridružio partizanima. Poslije rata je studirao književnost i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom iznimno bogatog života bio je novinar, novinski urednik, književnik, filmski scenarist, političar, a nadasve publicist. Bio je jedan od suosnivača slavnog tjednika Vjesnik u srijedu (VUS) koji je od isprva zabavnog tjednika u turbulentnim političkim 1960-ima i 1970-ima prerastao u jedno od najrepsektabilnijih izdanja u povijesti hrvatskog novinarstva.

Image
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

25.01.2017., Zagreb - Povjesnicar i publicist, Slavko Goldstein. Photo:

Osim toga, bio je urednik izdavačke kuće Stvarnost, potom osnivač i urednik sveučilišne naklade Liber, a početkom 1990-ih i izdavačke kuće Novi Liber. Već sama činjenica da je Novi Liber objavio kapitalni Rječnik hrvatskog jezika Vladimira Anića nepobitno govori o Goldsteinovom doprinosu hrvatskom društvu i kulturi.

Goldstein je u predvečerje socijalističke Hrvatske i Jugoslavije, u svibnju 1989. godine, sa skupinom građanskih aktivista, među kojima su bili Vlado Gotovac i Dražen Budiša osnovao prvu oporbenu političku stranku - HSLS - i bio njen prvi predsjednik.

UMRO JE SLAVKO GOLDSTEIN: Velikan hrvatske kulture preminuo je u 90. godini. Bio je povjesničar, pisac, utemeljitelj HSLS-a…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo