Inflacija je pojam koji u proteklom razdoblju najviše brine Hrvate. No, osim što cijene rastu, teško je otkriti koliko ona utječe na kupovnu moć građana i kako se u takvim uvjetima što bolje snaći. Sve je ukratko sumirao poznati matematičar Toni Milun.
"U odnosu na prošlu godinu inflacija je veća od 10 posto. To znači da osobe koje su lani i ove godine imale plaću 7000 kuna, danas za tu plaću mogu kupiti u prosjeku ono što su prošle godine mogli za 6300 kuna.
'Inflacija nije svima jednaka'
Inflacija nije svima jednaka. Osobe koje koriste proizvode na koje je inflacija jače utjecala, koji su više poskupjeli, primjerice gorivo, osoba koja često vozi, njemu je inflacija veća nego nekome tko koristi javni gradski prijevoz koji nije poskupio", objasnio je Milun za N1.
Potom je otkrio što bi građani trebali učiniti ako žele zadržati svoju kupovnu moć, odnosno kupovati kao i prije, a da im se to ne osjeti u novčaniku. No, ovaj dio ne tiče se samih građana. "Ako želimo da nam kupovna moć ostane jednaka, onda bi i plaća trebala narasti za ovih 10 posto u odnosu na prošlu godinu. Ako nije narasla 10 posto, malo smo siromašniji", ustvrdio je Milun.
'Ispregovarajte bolje uvjete'
Osvrnuo se i na moguće povećanje kamatnih stopa. “Što se tiče kamatnih stopa, ako osoba ima promjenjivu kamatnu stopu, treba provjeriti uz što je vezana. Govorim za razdoblje od sljedećeg mjeseca. Svi s kamatnom stopom vezanu uz NRS – bez brige, mirni ste zasad. Ali ako je euribor, pogledajte datum kad se mijenja, novi anuiteti stižu u srpnju, možda će biti veći pogotovo ako imate stambeni kredit koji ste nedavno uzeli. Može biti nekoliko stotina kuna veći. Idite u banku, probajte ispregovarati bolje uvjete", savjetovao je matematičar.
Milun je ipak uvjeren da ćemo prebroditi i ova izazovna vremena, pa građanima poručuje: “Možemo svi postati financijski pismeniji. Obrazujte se, danas je to jako bitno.”