CENTAR ZA GOSPODARENJE OTPADOM /

Tomašević naveo tri razloga za raskid koncesije sa Zagrebačkim otpadnim vodama

'Zbog navedene koncesije, Grad Zagreb bi za bilo kakvu izgradnju postrojenja za otpad ili vodu na lokaciji u Resniku morao tražiti suglasnost koncesionara', stoji u priopćenju iz siječnja 2024. godine

30.12.2024.
11:54
VOYO logo

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević održao je u ponedjeljak konferenciju za novinare vezano uz raskid ugovora o koncesiji sa Zagrebačkim otpadnim vodama (ZOV).

"Ugovorom koji je sklopljen 2000. godine između Grada Zagreba i privatne tvrtke Zagrebačkih otpadnih voda d.o.o. (ZOV) predviđa se trajanje koncesije do kraja 2028. godine, no isti će biti raskinut već ove godine", objavili su iz Grada Zagreba u siječnju ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema priopćenju od 16. siječnja, Grad Zagreb predstavio je dan ranije plan izgradnje Centra za gospodarenje otpadom (CGO). "Plan predviđa izgradnju postrojenja u Resniku na zemljištu koje je pod koncesijom s pročistačem otpadnih voda. Zbog navedene koncesije, Grad Zagreb bi za bilo kakvu izgradnju postrojenja za otpad ili vodu na lokaciji u Resniku morao tražiti suglasnost koncesionara", stoji u priopćenju.

Image
NASTAVAK PROJEKTA „HRANA SE NE BACA“ /

Znate li koliko hrane završi u smeću tijekom blagdana?

Image
NASTAVAK PROJEKTA „HRANA SE NE BACA“ /

Znate li koliko hrane završi u smeću tijekom blagdana?

"Predložio sam Gradskoj skupštini da raskine taj ugovor. To je i napravila 25. siječnja ove godine. Da smo ostali u tom ugovoru, ostali bismo do 6. prosinca 2028. godine. S obzirom na odredbe ugovora, kada je prošao određeni period prema koncesijskom ugovoru, konkretno, 3. kolovoza ove godine Grad Zagreb preuzeo je posjed", objašnjava Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naveo je razloge za raskid koncesije

Rekao je da je ta tranzicija bila profesionalna. "Građani nisu niti primijetili da se promijenilo upravljanje i da više privatni koncesionar ne upravlja pročistačem, nego gradsko poduzeće. U tom je smislu bila konkretna suradnja. Međutim, ono što je ostalo u zraku je trošak raskida koncesijskog ugovora. Govorili smo o tome da ćemo se pokušati sporazumjeti oko tog troška, ako ne uspijemo, onda će se ići na arbitražu", istaknuo je.

Naveo je Tomašević tri razloga za raskid koncesije: financijska ušteda, posjed strateški najvažnijeg gradskog zemljišta, kako bi se izgradio Centar za gospodarenje otpadom Jakuševe te izgradnja 3. stupnja pročistača i prijava Projekta Zagreb na EU i financiranje. "Može se reći da je to čak strateški najvažnije zemljište u Zagrebu i jedno od najvećih u vlasništvu Grada Zagreba", poručio je. To je zemljište bilo u posjedu koncesionara za vrijeme trajanja koncesije, a Tomašević je rekao da je veličine milijun kvadratnih metara.

"To jedino zemljište na kojem se može graditi Centar za gospodarenje otpadom. Jedini način da se zatvori odlagalište Jakuševec je da se tamo, na tom zemljištu, izradi Centar. Također, prema obvezama Hrvatske prema Europskoj uniji, Grad Zagreb, pored postojećeg 1. i 2. stupnja pročišćavanja otpadnih voda, treba izgraditi i 3. stupanj", objasnio je Tomašević.

Dodao je da je zemljište strateški bitno jer je u industrijskoj zoni, a riječ je o investiciji iznosa višeg od 90 milijuna eura. "Mogla bi se financirati iz EU fondova, međutim - da bi to bilo moguće, pročistačem kada se sve završi ne smije upravljati privatni koncesiona", napomenuo je Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Građani su to platili'

"Od 2022. godine, privatnom koncesionaru isplaćeno je oko 83 milijuna eura. Građani su to platili, što kroz račune za vodu, što kroz gradski proračun. A 2023. godine isplaćeno je 89 milijuna eura i 2024. godine, do 3. kolovoza, kada je na snagu stupio raskid koncesijskog ugovora, u tih je sedam mjeseci isplaćeno 54 milijuna eura", poručio je Tomašević.

Ipak, koncesionar i Grad nisu se uspjeli dogovoriti. "Prije nekoliko dana privatni koncesionar pokrenuo je arbitražni spor. Dobili smo obavijest u Gradu Zagrebu o pokretanju postupka arbitraže s cijem utvrđivanja ove naknade", rekao je Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je: "Do sada smo u eteru od strane oporbenih zastupnika imali brojne nebulozne cifre. Sada imamo i točan iznos koji koncesionar potražuje. Izračunali smo, da smo ostali u koncesiji do kraja 2028. godine, točan iznos bio bi oko 412 milijuna eura, koliko bi Grad Zagreb trebao platiti koncesionaru da je ugovor ostao na snazi".

Ipak, iznos naknade koju traži koncesionar je 191,2 milijuna eura. "U odnosu na one sve cifre koje je govorila neodgovorna oporba, koja je upozoravala na bankrot Grada i takve neke gluposti - to se nije dogodilo", rekao je Tomašević. Napomenuo je da će minimalno uštjedjeti 50 milijuna eura zbog odluke o raskidu koncesije.

Dodao je da je taj iznos naknade najgori mogući scenarij koji se može dogoditi Gradu Zagrebu. Također, dodao je da će Grad Zagreb morati podići kredit. "Koji god iznos bude dosuđen mi ga moramo platiti odjednom, tako da moramo uzeti kredit koi ćemo otplatiti u četiri ili pet godina, kao da smo ostali u Ugovoru. I u najgorem mogućem scenariju, to je 170 milijuna eura", objasnio je Tomašević.

POGLEDAJTE VIDEO: Krš i lom u sudaru auta i autobusa u Zagrebu: Vatrogasci izvlačili osobu iz vozila

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo