Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević je danas otvorio obnovljenu Osnovnu školu Miroslava Krleže. Riječ je o prvoj zgradi odgojno–obrazovne namjene, cjelovito obnovljenoj nakon potresa sredstvima Europske unije.
Nakon otvorenja škole, gradonačelnik Tomašević na toj je lokaciji održao i redovitu konferenciju za medije.
Predsjednik školskog odbora je na početku govorio umjesto ravnateljice koja čeka rezultate PCR testa na koronavirus. Rekao je da je škola u 140 godina doživjela dva velika potresa. "Polako se vraćamo, od ovog tjedna su u školi svi učenici, veliki i mali. Na ovoj školi su izvršeni mnogi zahvati.Pri tome su dobili i protupožarni izlaz. Škola još nije u potpunosti obnovljena. Snalazimo se, tako je kako je."
Projekt vrijedan 80 milijuna kuna
Potom se novinarima obratio Tomašević. "Ovo je najstarija škola u Zagrebu, zaštićeno je kulturno dobro, nosi ime po velikom književniku. Meni je zadovoljstvo da smo uspjeli završiti projekt tako da su svi učenici u školi", rekao je. Radovi na fasadi bi trebali biti dovršeni do svibnja.
"Mislim kako je posebice bitno da je ovo zapravo prva od 13 zagrebačkih škola koje su započele obnovu, a da je ta obnova završila. Radovi su koštali 80 milijuna kuna. Škola je konstrukcijski ojačana tako da može izdržati i jači potres od zagrebačkog, poput petrinjskog".
Pola ide iz Fonda solidarnosti, a druga iz nacionalnog plana. "Prema našim informacijama, ovo ne samo da je prva škola, nego možda i prva zgrada javne namjene gdje je dovršena cjelovita obnova."
Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet je govorio o hodogramu obnove škola u Gradu Zagrebu i budućnosti. "Sljedeća je OŠ Ivana Merza i OŠ Vugrovec. Onda ostalih sedam škola tijekom 2022. i ostale škole 2023.
Gradonačelnik je govorio i o odvozu otpada.
"Traje javno savjetovanje, pozivam da se uključe svi. Bilo kakve dobre prijedloge ćemo saslušati i uvažiti. Ovo je sustav koji ne zahtijeva znatna ulaganja. Ovo je najjeftiniji, a najpravedniji sustav", rekao je Tomašević.
"Naše predizborno obećanje je da ćemo uvesti naplatu prema količini odvojenog otpada", rekao je gradonačelnik, dodajući da su o tome govorili i u kampanji te da to sada provode.
"Svima nam je u interesu da grad bude čist i da ljudi plaćaju prema količini otpada koji odlažu", dodao je Tomašević.
"Javlja se dosta građana da već znatno odvajaju i da vrećicu od 20 litara drže dugo u kući pa su tražili vrećice manjeg volumena. To je realan i dobar prijedlog. Ono što je smisao ove odluke da se varijabilni dio usluge plaća kroz cijenu vrećice. To je ono na čemu ćemo inzistirati. To će nadzirati i komunalni redari i vjerojatno neki djelatnici naših poduzeća. Nama u predizbornom programu piše ono što sada radimo jer je to ekološki i pravedno", navodi Tomašević.
U prvoj nekoj fazi, dodaje, će biti neke opomene, a onda tek kazne za neodvajanje otpada. "Trajat će prvo faza tranzicije", rekao je.
Komentirao je i cijenu plina.
"Problemi nisu samo u Zagrebu, ne samo u Hrvatskoj, već u cijeloj Europi. Bivša vlast Holdinga je propustila kupiti količinu plina kad su cijene bile puno niže nego što su sada", rekao je Tomašević i dodao: "To je ogroman propust bivše uprave Holdinga, odnosno plinare."