Tko to Josipovića savjetuje o socijalnoj pravdi?

28.4.2010.
16:56
VOYO logo

Predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je danas nakon prve sjednice Vijeća za socijalnu pravdu kako će polazna točka za analizu vladinog programa za gospodarski oporavak biti da se teret krize rasporedi pravedno i na one koji imaju najviše. Vijeće je "konstituirano" dva tri mjeseca nakon osnivanja Savjeta za gospodarstvo u kojem odreda sjede predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca.

Kazao je kako je u njegovom Vijeću za socijalnu pravdu širok spektar ljudi - ima profesora, novinara, teologa, sindikalaca, koji su u svom dosadašnjem radu pokazali da imaju osjećaj za pravdu i pravednost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članica i trenutno predsjedavajuća Vijeća psihologinja Mirjana Krizmanić rekla je kako su svi članovi počašćeni jer će imati priliku pomoći predsjedniku oko pitanja socijalne pravde.

Član Vijeća svećenik Ivan Grubišić naglasio je kako se Vijeće ne bi trebalo baviti time "kako ofarbati fasadu, već što je s temeljima". Treba realizirati socijalnu državu, a ne socijalu, poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikalist Ivica Babić rekao je da je smisao pokrenuti cjeloviti proces promišljanja o hrvatskom društvu.

Članovi Vijeća za socijalnu pravdu su sindikalci Ivica Babić, Stjepan Kolarić, Jagoda Milidrag Šmid i Ljubica Pilić; odvjetnica Davorka Galić, teolozi Adalbert Rebić i don Ivan Grubišić, novinar i borac za prava osoba s invaliditetom Hrvoje Belamarić, umjetnica Ivona Biočić Mandić, psihologinja Mirjana Krizmanić, predstavnik umirovljeničke koordinacije Ivan Nahtigal, hrvatska zviždačica Ankica Lepej, predsjednik Transparency International-a Zorislav Antun Petrović, stručnjak za socijalno pravo i socijalnu politiku Vlado Puljiz, predsjednik GOLJP-a Zoran Pusić i pravnica Dušanka Marinković Drača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjere moraju biti pravedno aplicirane na sve građane

Gospodarske mjere nisu samo ekonomske, već imaju ozbiljne socijalne posljedice i stoga će se temeljito analizirati, naglasio je Josipović nakon sjednice.

Složene reforme koje dolaze moraju se provesti i načelno imaju svoje ekonomsko opravdanje. No one, kako je kazao, mogu imati i pozitivne i negativne socijalne i društvene posljedice. Stoga ih treba analizirati ne samo s ekonomskog, već i sa socijalnog aspekta, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od Vlade, kazao je, očekuje otvorenost. Rekao je da kao predsjednik Republike nema neposrednu nadležnost u gospodarskim mjerama, ali da ima opću odgovornost za politički i društveni razvoj Hrvatske i to će iskoristiti tako da, u suradnji s Vladom, mjere koje se budu provodile budu ne samo ekonomski učinkovite već i pravedno aplicirane na sve građane.

Prethodni članci:

arti-201002190342006 arti-201002250395006 arti-201004220065006 arti-201002260665006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo