Tvrtka Rotor jug norveškog investitora Roberta Hagena trebala bi uskoro u blizini novozagrebačkog rotora početi graditi stambeno-poslovni kompleks, nakon što od grada otkupi čestice građevinskog zemljišta.
Ideja stara desetak godina
Ideja o gradnji novog kvarta pokraj rotora stara je desetak godina, a o njoj se raspravljalo i na Skupštini Grada lani u listopadu. Za sada od toga ipak neće biti ništa. Hagen je već u Hrvatskoj već u nekoliko navrata pokušao investirati u Hrvatskoj, no svaki se put to pokazalo kao debakl. Točka o prodaji zemljišta Hagenovoj tvrtki Rotor jug jučer je u zagrebačkoj skupštini povučena nakon što ju je oporba žestoko kritizirala rekavši da Grad Zagreb po tri puta nižoj cijeni prodaje zemljište nego što ga kupuje. Zato je zaključak zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića o nagodbi i kupoprodaji građevinskog zemljišta Rotor jug d.o.o. povučen.
Oporba traži novo vještačenje
Radi se o 11 čestica kod rotora koje se prodaju za 985,66 kuna po kvadratu, ukupno 4,1 milijuna kuna. Oporbeni zastupnici tvrde da je sve dogovoreno uz uplitanje činovnika norveške ambasade u Hrvatskoj. Zbog toga traže novo vještačenje. U raspravi je u ime Kluba gradskih zastupnika GLAS-a i HSU-a Anka Mrak-Taritaš ustvrdila je kako je ‘apsolutno čudno’ da kada Grad kupuje, na dva kilometra zračne linije, možda čak i manje, tada je jedna cijena, a kada prodaje je druga cijena i razlika je tri puta (niža cijena). “Razlika zasigurno tri puta ne može biti”, smatra Mrak Taritaš.
S njom se složio i potpredsjednik Gradske skupštine Krešimir Kartelo koji je također rekao kako Grad, kada prodaje zemlju cijena je tri puta niža, nego kada zemlju kupuje. U ime Kluba gradskih zastupnika “Neovisni za Hrvatsku” Kartelo je također istaknuo kako im to nije čudno jer postoje saznanja, dapače uvjerenja da je u svim instancama odlučivanja bilo upleteno činovništvo u Veleposlanstvu Kraljevine Norveške u Hrvatskoj. Tportal piše da je tvrtka Norvežanina Hagena, Rotor jug, u 2016. poslovala s minimalnim gubitkom i 48.000 kuna prihoda, dok je samo godinu ranije imala prihod od 46.000 kuna, a gubitak od čak 6,4 milijuna.
Nema kontakt podataka o Hagenovoj tvrtki
Rotor jug ima najnižu bonitetnu ocjenu, a nema zaposlenih. Imovina tvrtke vrijedna je 119 milijuna kuna: 88 milijuna kapitala te 30 milijuna kratkoročnih obveza. Osim podataka o poslovanju, tvrtka Rotor jug nema nikakvu internetsku stranicu ili mogućnost kontakta pa tako novinari nisu uspjeli s Hagenom stupiti u kontakt jer ne postoji javno objavljen broj telefona ili e-mail adresa. Postoji mogućnost i da će Hagen zemljište otkupiti i preprodati ga po višoj cijeni, s obzirom da njegova tvrtka nema dovoljno novca za takav projekt.
Anonimni izvori Tportala kažu i da postoji i mogućnost ulaganja u novo naselje s partnerima iz Norveške. 'Ako nađu bogate Norvežane s viškom novca, to se može dogoditi. Njima se Hrvatska svidjela pa su uložili ovdje', kaže izvor. Hagen je hrvatskoj javnosti otprije poznat preko tvrtke Verdispar International, norveškog investitora u trgovački centar Lumini na ulazu u Varaždin, ali i nerealiziranih projekata poput ekosela pored Kupinca ili nebodera u zagrebačkoj Savskoj.