Nakon eskalacije broja zaraženih, Nacionalni stožer civilne zaštite na današnjoj je konferenciji za medije kazao da se uvode nove, strože mjere. Između ostalog, širi se primjena covid-potvrda, koje se uvode u javne i državne službe, a bit će nužne i za neka događanja.
Podsjećamo, u posljednja 24 sata zabilježena su 6932 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 28.541. Od 1711 pacijenata na bolničkom liječenju, na respiratoru je 231 pacijent, a u posljednja 24 sata preminulo je 36 osoba.
Donosimo ključna pitanja o covid potvrdaama.
Što je covid-potvrda?
Covid-potvrda je dokument koji izdaje Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske, a koja se može zatražiti online putem portala e-Građani ili fizički u podružnicama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te u ljekarnama i ovlaštenim laboratorijima koji provode testiranja.
Tko može dobiti covid-potvrdu?
Covid-potvrde mogu dobiti osobe cijepljene cjepivom protiv bolesti COVID-19, odobrenim od Europske komisije, osobe koje imaju negativan nalaz PCR testa ili brzog antigenskog testa te osobe koje su preboljele bolest COVID-19. Zadnja skupina svoje covid-potvrde može dobiti 11. dan od datuma prvog pozitivnog PCR testa.
Od 30. rujna, proširen je popis cjepiva za koje se mogu dobiti covid-potvrde, pa osim Pfizera, Moderne, AstraZenece i Johnsona, covid-potvrde od sada mogu dobiti i građani koji su se cijepili cjepivima Covaxin, CortonaVac, Sputnik-V, BBIBP-CorV, Convidecia, EpiVacCorona, Covishields te NVX-CoV2373.
Koliko traju covid-potvrde?
Potvrde o cijepljenju traju 365 dana. Osobe koje su primile booster ili treću dozu cjepiva koja se prima u dvije doze, mogu zatražiti novu potvrdu od dana cijepljenja zadnjom dozom, a ona će im vrijediti 365 dana.
Osobe koje su cijepljene cjepivom koje se prima u jednoj dozi (Janssen), a nakon toga su primile i dodatnu booster dozu drugog cjepiva (koje se prima u dvije doze) mogu zatražiti novu potvrdu od dana cijepljenja zadnjom dozom, potvrda će i u ovom slučaju vrijediti 365 dana.
EU digitalnu covid-potvrdu o testiranju može zatražiti osoba koja ima negativan nalaz PCR testa ili brzog antigenskog testa. Negativan nalaz brzog antigenskog testa ne smije biti stariji od 48 sati od trenutka uzimanja brisa, a potvrda se izdaje na razdoblje od 48 sati od uzimanja uzorka. Negativan nalaz PCR testa ne smije biti stariji od 72 sata od trenutka uzimanja brisa, a potvrda se izdaje na razdoblje od 72 sata od uzimanja uzorka.
EU digitalnu covid-potvrdu o preboljenju može zatražiti osoba koja je preboljela bolest COVID-19 11. dan od datuma prvog pozitivnog PCR testa. Potvrda je valjana 180 dana od datuma prvog pozitivnog PCR testa.
Kako funkcionira covid-potvrda?
EU digitalna covid-potvrda sadrži QR kôd s digitalnim potpisom radi zaštite od krivotvorenja, koji se temelji na ICAO PKI specifikacijama. Pri provjeri potvrde skenira se QR kôd i provjerava digitalni potpis.
EU digitalna covid-potvrda prihvaća se u državama članicama EU-a te će pomoći koordiniranom ublažavanju ograničenja koja su na snazi sukladno mjerama donesenima od pojedinih država članica.
Prilikom putovanja ili tijekom boravka u nekoj od država članica EU-a svaki državljanin Unije ili državljanin treće zemlje s reguliranim boravkom u EU-u će kao nositelj EU digitalne covid-potvrde moći na učinkovit te interoperabilan način dokazati svoj zdravstveni status u odnosu na COVID-19. Ako će pojedina država članica i dalje od nositelja valjane EU digitalne covid-potvrde zahtijevati karantenu ili dodatno testiranje, o istome će morati pravodobno obavijestiti Komisiju i sve druge države članice te obrazložiti svoju odluku.
Gdje će se sve primjenjivati covid-potvrde?
U Hrvatskoj, covid-potvrde za sada trebaju u sustavu zdravstva i socijalne skrbi, a od 15. studenoga uvode se u državne i javne službe, kao i u sustav obrazovanja. Obavezne potvrde bit će i za korisnike tih institucija.
Prema novim mjerama, bit će obavezne za gledatelje sportskih natjecanja, ali i za okupljanja u zatvorenim prostorima na kojima je prisutno više od 50 ljudi na jednom mjestu. Kongresna i konferencijska događanja također će se moći održavati samo ako sudionici imaju covid-potvrde.
Stožer je naglasio da je, ako se situacija ne smiri, moguća i šira primjena covid-potvrda koja bi se odnosila i na kafiće te restorane.
Moguća promjena modela covid-potvrda
Nacionalni stožer civilne zaštite danas je objavio da, ako se ne poboljša situacija, od 4. siječnja covid-potvrde moći će dobiti samo osobe koje su preboljele covid ili su cijepljene. Značilo bi to da se oni koji su preboljeli covid, a rade u mjestima gdje su potvrde obavezne moraju cijepiti.