Dalija Orešković rođena je 18.6.1977. godine. U Zagrebu je završila osnovnu školu, XII. gimnaziju i Pravni fakultet.
Tko je Dalija Orešković, bivša šefica Povjerenstva koja je mnogima 'stala na žulj'?
Dalija je udana za Franu Leticu, sina Slavena Letice, a bračni par ima dvije kćeri blizanke – Leonoru i Meri.
Dalija Orešković
Još od početka mandata u Povjerenstvu, pokazala je da nema nedodirljivih političara. Pokretala je postupke protiv gradonačelnika, načelnika, ministara, zastupnika u Saboru pa i same predsjednice.
Da je neustrašiva i da se odlučila čvrsto držati Zakona o sprječavanju sukoba interesa, pokazala je i kada je pokrenula postupak protiv predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. Naime, predsjednica je za troškove svoje predsjedničke kampanje dobila 1,17 milijuna kuna, koje je uplatila HDZ-u, koji ju je i predložio za kandidatkinju za predsjednicu. Sporno je bilo to što je predsjednica nekoliko mjeseci nakon uplate novca odlučivala kojim humanitarnim udrugama će on ići, te nazočila uručivanju donacija. Predsjednica nije bila sretna ni što se Povjerenstvo bavilo njenim tajanstvenim putem u SAD, kao i povezanošću sa Zdravkom Mamićem.
Zbog rada povjerenstva kojim je predsjedala Orešković nije bio sretan ni bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, koji je dobio negativnu presudu u aferi Konzultantica. Povezanost njegove supruge Ane Karamarko s lobistom MOL-a Jozom Petrovićem Karamarka je koštala potpredsjedničke pozicije u vladi Tihomira Oreškovića, koju je onda sam i srušio.
Zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića Dalijino Povjerenstvo kaznilo je s 30.000 kn jer je u predizborno vrijeme izmijenio pravilnik o plakatima. Osim njega, “nastradao” je i bivši splitski gradonačelnik Željko Kerum, koji je morao platiti kaznu od 40.000 kn jer na kraju mandata nije podnio izvještaj o imovinskom stanju. Kaznila je i bivšu ministricu kulture Andreu Zlatar Violić, koja je morala platiti 15.000 kn, zastupnika Nenada Hodžića sa 7.000 kn zbog sukoba interesa, bivšu županicu Marinu Lovrić Merzel, te bivšeg ministra zdravlja Sinišu Vargu.
U veljači 2018. godine u Saboru je održano glasovanje o novom predsjedniku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa na kojem je Dalija dobila 46 glasova, a njezina protukandidatkinja Nataša Novaković 75 glasova. Pošto je za izbor potrebno 76 glasova, trebalo se održati ponovljeno glasovanje. No, Dalija je tada odlučila povući svoju kandidaturu.
Krajem siječnja 2019. godine Dalija Orešković predstavila je političku stranku Start čija je i predsjednica. Osnivačka skupština stranke Start održana je bez medija. Ime stranke, kako je rekla Orešković, asocira na činjenicu da je Hrvatskoj potrebna korjenita promjena. ''S obzirom na sve što je u protekla dva i pol desetljeća propušteno, ne radi se o tome da nam treba samo preokret. Sustav se može restartati kad već neki dobar program postoji, ali je negdje zapeo, a mi tog programa zapravo ni nemamo. Zato nam je potreban novi početak, clean start ili sasvim jednostavno – Start'', poručila je Orešković.
Na izborima za Europski parlament u svibnju 2019. Start je doživio totalni poraz ne osvojivši niti jedan mandat.
Posljednji potez Dalije Orešković bila je kandidatura za predsjedničke izbore. ''Moj predsjednički program je antikorupcijski. Moj programski cilj je pravno uređena država - uspostavljanje pravednosti i jednakosti pred zakonom", poručila je. Orešković ističe kako kao pravnica i legalist rješenje hrvatskih problema vidim u izgradnji i jačanju neovisnih državnih institucija.
U posljednjim trenucima prije isteka roka za predaju kandidature za predsjednika države, Orešković je Državnom izbornom povjerenstvu predala oko 12 tisuća potpisa građana. Orešković je prvo kasnila na predaju kandidature koja je bila zakazana za 23 sata a zatim je problem nastao jer joj je nedostajao jedan od potrebnih dokumenata zbog čega je izlazila i ponovno ulazila u prostorije DIP-, a a potom morala ispunjavati dodatni formular.
Biografija predsjedničke kandidatkinje Dalije Orešković.