Rektoru Aleksi Bjelišu Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije je prije deset dana uputila takav dopis, upozoravajući ga na Zakon o elektroničkim komunikacijama. Sve je počelo kad je jedan teleoperater prijavio Fakultet, nakon čega je Agencija obavila nadzor.
Tele2 i HT tvrde da nisu prijavili slučaj Agenciji, a VIP se u ponedjeljak nije izjasnio.
Agencija je ustanovila da je u predavaonici fakulteta doista postavljen uređaj koji ometa mobitelski signal. Imali su velikih problema s prepisivanjem; studenti su odgovore na ispitima slali SMS-om, pa su tome odlučili doskočiti postavljanjem ilegalnog uređaja.
"Razumijemo motiv za postavljanje uređaja, ali Zakon ne dopušta njegovu uporabu. Kršenje etičkih kodeksa fakulteta riješite na drukčiji način", izjavio je za Jutarnji list ravnatelj HAKOM-a Dražen Lučić.
Do 2008. u Hrvatskoj nije bilo zabranjeno ometati signal, ali kad je donesena izmjena Zakona o elektroničkim komunikacijama, njegov članak 88. to je pitanje jasno definirao.
Prema tom zakonu uporaba takvih uređaja dopuštena je jedino u slučajevima kada to zahtijevaju interesi obrane ili nacionalne sigurnosti. Glavni razlog za zabranu ometanja signala, istaknuli su u HAKOM-u, je to što se tako onemogućavaju i pozivi u hitnim slučajevima ili pozivi prema hitnim službama.
Lučić ima saznanja kako su i drugi fakulteti namjeravali instalirati slične uređaje u svojim predavaonicama, pa i njih upozorava da je to protuzakonito. Osim toga, za takav tip uređaja ne postoji odobrenje za uvoz ili puštanje na hrvatsko tržište, što znači da svi oni koji ga posjeduju, to čine ilegalno.
Postavljanje uređaja Agenciji prijavili su teleoperateri, što nije ni čudno jer im on značajno smanjuje prihode.
Uređaj koji ometa mobitelski signal 2006. je uveo i Hrvatski sabor, no novinari koji prate rad Sabora kažu da se on ne koristi već oko pola godine.