Hoće li ući u top 5? /

Sve samo ne klasična filmska priča: Hrvatski animirani film u kategoriji je za Oscara

Redatelj iza sebe ima već stotinjak filmova čije knjige snimanja, razrađene do detalja, izgledaju poput stripova

23.1.2021.
11:30
VOYO logo

Ovogodišnja, 93. dodjela nagrada Oscar po mnogočemu će biti zanimljiva. U kategoriji najboljeg dugometražnog animiranog filma, među 27 naslova, ove godine svog kandidata ima i Hrvatska.

Ipak, odluku o tome hoće li i naš film biti uvršten među najboljih pet nominiranih, odlučit će članovi Američke filmske akademije iza zatvorenih vrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa. Neobičan je to naziv animiranog, eksperimentalnog filma koji je hrvatski kandidat za nominaciju za Oscara.

"Nisam očekivao i jednostavno je bilo nespojivo da bi uopće ovakva vrsta filma da bi se mogla naći u ičem u vezi s Oscarom", rekao je Dalibor Barić, redatelj filma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako ste došli na ideju za ovakav naziv filma?- Zvučao mi je nadrealistički, po svojoj prirodi nekakva enigma, nedokučiva.

Image
povijesna nominacija /

Goran Bogdan, prvi hrvatski glumac nominiran za europskog Oscara, za Direkt kaže: 'Kad vidim s kim sam u ekipi, sretan sam'

Image
povijesna nominacija /

Goran Bogdan, prvi hrvatski glumac nominiran za europskog Oscara, za Direkt kaže: 'Kad vidim s kim sam u ekipi, sretan sam'

Film je režirao, montirao, animirao, napisao scenarij i uglazbio upravo Barić. Iza sebe ima već stotinjak filmova čije knjige snimanja, razrađene do detalja, izgledaju poput stripova.

"Rekao bih najkraće da je to najbliže romanu u obliku filma. Više je odraz mog doživljaja svakodnevnog svijeta, života, stvarnosti. Taj naš svijet, korona, potresi i tako dalje, sve je uvijek na nekakvom rubu katastrofe, pitanje je zapravo koja je to nit koja drži da se sve još ne raspadne", izjavio je Barić.

Film je nastajao pola godine uz skroman budžet, a krasi ga inovativna produkcija i sve samo ne klasična filmska priča.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pa film bi mogli pripisati nekakvom noir-krimiću + postoji jedan inspektor koji na neki način traga za dvoje bjegunaca, ali ono što je smisao svega toga nisu odgovori nego je postavljanje pitanja. O našoj egzistenciji, pitanja o prošlosti, pitanja o tome što nas danas povezuje s tehnologijom", rekao je filmski kritičar Silvestar Mileta.

U filmu su glasove posudili i brojni naši umjetnici i glumci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nisam igrao samo jedan lik, nego je odmah bilo... jel možeš malo izmijeniti glas pa odigrati drugi i treći...tako da mislim da je nas osmero dalo glasove nekakvih dvadesetak i nešto likova", izjavio je Mario Kovač, multimedijski umjetnik i glumac.

Film je bio prikazan na prestižnim međunarodnim festivalima animiranog filma poput Annecyja. Uskoro će ga moći pogledati i domaća publika.

"U Zagrebu će biti tu prvo u MSU-u i plan je da kasnije krene u neovisnu kino-mrežu. Znači, ja se duboko nadam i moja je želja da to počne u nekakvih dva do tri tjedna", poručio je Ivan Katić, producent filma.

Zbog pandemije, ove se godine dodjela Oscara održava tek 25. travnja, a nominacije će biti objavljene 15. ožujka. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo