Ujedinjeni narodi proglasili su 15. svibnjaMeđunarodnim danom obitelji i to još 1993. Prvi put je taj dan obilježen na današnji datum 1994. godine pod sloganom “Da obiteljski dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece”.
Cilj ovog Međunarodnog dana je da naglasi važnost obitelji kao osnovnog elementa svakog društva, tj. da se potakne djelovanje društva u korist obitelji i da se pruži podrška uvažavanja obiteljskog života, tradicija i običaja.
Što je to obitelj?
: "Obitelj je institucija koja čuva ljudske vrijednosti, kulturalni i povijesni kontinuitet generacija, faktor je stabilnosti i razvoja", stoji u mnogim udžbenicima u Republici Hrvatskoj.
2. definicija: "Obitelj je institucija koja se obično sastoji od jednog ili dva roditelja i njihove djece. Obitelj mogu sačinjavati i članovi koji nisu nužno u krvnom srodstvu, primjerice prilikom usvajanja djece. U obitelj pripadaju: roditelji, djeca, unuci, djedovi i bake, tj. svi koji su rođeni u obitelji i svi koji su postali članovi obitelji preko sklapanja braka. Muškarac i žena s jednim djetetom ili više djece predstavljaju tzv. nuklearnu obitelj, koja se često ugrađuje u veće "molekule" tzv. proširene obitelji", piše na svima poznatoj Wikipediji.
3. definicija: "U dobi kad postanu sposobni za brak, muškarac i žena imaju pravo stupiti u brak i osnovati obitelj, u skladu s domaćim zakonima koji uređuju ostvarenje tog prava", stoji u Ustavu Republike Hrvatske.
4. definicija: "Obitelj je osnovna društvena jedinica zasnovana na zajedničkom životu užeg kruga krvnih srodnika, u kojoj se sjedinjuju biološko-reproduktivne, ekonomske i odgojne funkcije", piše na Wikicitatu.
Koja od navedenih definicija je točna? Hoće li vam pomoći ako kažemo da u mnogim udžbenicima postoje, odnosno, navode se čak i vrste obitelji?
Tako, primjerice, imate ''tradicionalnu'' obitelj (obitelj s oba roditelja i dvoje djece s točno određenim spolnim razlikama), imate ''nepotpunu obitelj'' (nedostaje jedan od roditelja), pa tako i ''zapuštenu'' obitelj (ona u kojoj je prisutan bilo kakav oblik zlostavljanja, psihičkog/fizičkog ili seksualnog uznemiravanja i maltretiranja, u kojoj je prisutno vrijeđanje, prostitucija u obitelji, alkoholizam, kozumiranje droga...).
Nije li malo uvredljivo obitelj bez jednog člana roditelja (koji je možda smrtno, nesrećom,stradao) nazvati ''nepotpunom obitelji''? Nije li malo uvredljivo i ponižavajuće reći da netko živi u ''zapuštenoj obitelji'' s članovima koji maltretiraju bližnje, a istovremeno ti koji svoje članove obitelji ponižavaju govore da istospolne zajednice ni u kakvom ludilu ne mogu biti i nisu obitelj? Nije li malo uvredljivo te iste zajednice žena-žena i/ili muškarac-muškarac nazivati ''partnerima' iako su njihove ''zajednice'' skladnije i uspjevaju u više slučajeva nego zajednice muškarac-žena?
Brojke ne lažu
Uzmimo za primjer ne tako davnu 2018. godinu. U Hrvatskoj je tada bio sklopljen 19 921 brak, a raskidom je završilo 6125 brakova. Drugim riječima - 31 posto brakova 2018. godine završio je raskidom. Recimo da od tih 30-ak posto propalih brakova 25 posto ima djecu, tisuće djece žive u ''nepotpunim'' i ''zapuštenim'' obiteljima.
S druge strane, od svih sklopljenih brakova, njih 69 posto neće ''doživjeti'' raskid, ali, po službenim podacima Ministarstva unutarnjih poslova o obiteljskom nasilju objavljenima na stranici sigurnomjesto.hr, možemo vidjeti da kod obiteljskog nasilja na 1 prijavljeni slučaj dolazi 10 neprijavljenih slučajeva. Da ne ulazimo u daljnju računicu, možemo zaključiti da ''puno previše'' obitelji (po definiciji muškarac+žena=djeca) u Hrvatskoj čini neskladnu, ''zapuštenu'' obitelj.
"Sve žene i muškarci koji se nalaze u situaciji da žele otići iz kruga nasilja, a ne znaju kako, mogu se javiti na Spasi.me, tamo se može naći i broj telefona koji je aktivan, možemo im pružiti pravnu, psihološku i financijsku pomoć i u vidu stanarine i u vidu možda neke organizacije odlaska iz kruga nasilja", rekla je nedavno Jelena Veljača za RTL iako ni to, izgleda, nije dovoljno kad je u Hrvatskoj normalno da u prosjeku na dnevnoj razini 20 žena u obitelji dobije ''batine''.
Po svim studijama uspješniji su brakovi koji se tako u Hrvatskoj ne smiju zvati - zajednice istospolnih partnera. Kod njih je manji postotak rastava, manji je broj maltretiranja u takvim obiteljima.
Nijedna studija nikad nijedokazala da će dijete biti nesretnije ako je odraslo u zajednici s jednim roditeljem. Niti ako ga je posvojila jedna osoba i odgajala u, da ne kažemo normalnom već, ''zdravom'' okruženju. Niti ako je dijete tragično ostalo u ranijoj dobi bez jednog roditelja. Niti ako...i tako 100 slučajeva.
Zaključno, još jednom, što je to obitelj?
Ako "može" (a ne bi smjelo ni pod razno) maltretiranje, može i pas u krevetu:
I sada kada bismo zaključili cijelu stvar definicije obitelji, dodali bismo samo jedno: definicija mora postojati - kako za sve, pa tako i za ovo. Ipak, treba gledati širu sliku iste. Nekome je obitelj samo njegova majka iako ima više od deset članova u zajednici. Nekome su obitelj pas, mačka, papiga... Netko pod obitelj smatra svoje roditelje koji su istog spola i nisu vjenčani/udati. Netko je obitelj sebi samom. I tako dolazimo do zaključne, pete definicije:
5. definicija: Obitelj je tamo gdje se osjećaš sigurno, voljeno i 'kao kod kuće'.