Svaka druga zaposlena majka djeteta mlađeg od osam godina prestala je raditi nakon rodiljnog dopusta kako bi se brinula o djetetu! Šokantni su to rezultati Državnog zavoda za statistiku, koji je u sklopu Ankete o radnoj snazi ispitivao usklađenost obiteljskog i poslovnog života u Hrvatskoj.
Prema podacima dobivenima u anketi provedenoj u drugom tromjesečju 2010. godine, u tom su trenutku u Hrvatskoj živjele 111.224 žene koje su imale djecu mlađu od osam godine, a koje su bile zaposlene prije nego što su rodile. Njih 60.933 ili čak 54,8 posto prestalo je - trajno ili privremeno - raditi nakon rođenja djeteta, točnije nakon isteka rodiljnog dopusta i eventualnog godišnjeg odmora na koje su imale pravo.
Radi se samo o ženama koje su svojom odlukom, isključivo zbog brige o djetetu, prestale raditi, a one žene koje su dobile otkaz nisu ovdje ubrojene. Razdoblje prekida karijere, objasnila je za Jutarnji listMaja Marković iz DZS-a, mogle su ostvariti u bilo kojem periodu od rođenja djeteta, a prekid je morao trajati najmanje mjesec dana.
Skupe dadilje i vrtići 'klasičnog' radnog vremena
"Iako je činj nica da svaka druga žena napušta posao kako bi brinula o djetetu mnogima začuđujuća, ja nisam ostao osobito iznenađen. Mi demografi stalno ukazujemo na nemogućnost brojnih žena da usklade posao i obitelj i inertnost državne i lokalne vlasti da to promijeni. Kad konkretno uđete u problem, onda dobijete ovakve podatke. Oni su posljedica kroničnog nedostatka mjesta u jaslicama i vrtićima i nepredvidivog radnog vremena u mnogim ženskim djelatnostima, poput trgovine", kaže dr. Anđelko Akrap, demograf za zagrebačkog Ekonomskog fakulteta.
Dr. Akrap je uvjeren da je najveći broj žena koje su ostavile posao radio u trgovini, s obzirom na njihovu malu plaću i radno vrijeme vrtića koji im ne mogu biti od koristi jer rade i vikendima i tijekom popodneva.
S druge strane, ističe Akrap, vrtići i, osobito, jaslice krajnje su podkapacitirani i dobiti mjesto za dijete u jaslicama čista je lutrija. Osobito u Zagrebu, u kojem se djeca u vrtić u praksi ne upisuju s navršenih godinu dana, kad se majke moraju vratiti na posao, nego 1. rujna. Stoga nije neobično da majke djece koja su, primjerice, rođena u ožujku, uzimaju šest mjeseci neplaćenog dopusta kako bi "progurale" do rujna, kad im djeca mogu krenuti u vrtić.
Vezani članci:
arti-201105250421006 arti-201104080118006