Nakon potresa u Zagrebu i Petrinji mnogi razmišljaju o tome kako bi snažan potres izdržale zgrade u kojima žive, s obzirom da im statiku mogu narušiti i nestručne renovacije i rušenja nosivih zidova u stanovima, a ne samo podrhtavanje tla.
U Splitu, recimo - kaže se u prilogu Nove TV - nema ulice u kojoj se nešto ne renovira, ruši, buši, gradi... A kada radnici počnu iznositi građevinski materijal iz stanova, nitko ne zna je li srušen i neki nosivi zid.
'Po zakonu ne možete ući u tuđu imovinu'
Nekad to stanari rade jer im je potrebna sobica za dijete, proširenje kuhinje na balkon ili staklena stijenka umjesto vanjskog zida. Ukratko, ima svega.
"I onda nađu se meštri, nekad 'meštri'. Vi po zakonu ne možete ući u njihovu imovinu", upozorava nadzorni inženjer Radoslav Đorđević dodajući kako u takvim nestručnim radovima često stradavaju i susjedni stanovi u kojima onda curi voda ili pucaju stropovi.
Ponekad intervenira i policija
Sve, dakako, ovisi o kvaliteti gradnje pojedinog objekta, ali zidovi se nipošto ne bi smjeli uklanjati bez stručne procjene.
"Ako je intervencija ozbiljnija, morate imati i projekt, i reviziju, i građevnu dozvolu. A ako je intervencija manja, onda projekt i reviziju", kazao je za Novu TV Ante Mihanović, profesor sa splitskog Građevinskog fakulteta.
Susjed bi, kada renovira stan, trebao ostalima u zgradi pokazati valjane dozvole za uklanjanje zidova. U suprotnom, oni imaju pravo prijaviti ga.
"Uvijek možete pozvati građevinsku inspekciju koja će brzo izići i vidjeti o čemu se radi", kaže Mihanović.
Ponekad zbog buke uslijed radova u stanovima mora intervenirati i policija, ali oni, po riječima nadzornog inženjera Đorđevića, dolaze samo zbog remećenja javnog reda i ne zanima ih što je u stanu.