Ljeto bez kapi kiše prepolovit će ovogodišnji urod maslina - barem u Istri. Nedostatak vode sasušio je mlade masline, a određene sorte posve su lišene plodova. Manjak vode utječe i na kvalitetu ulja, a zbog manje ponude - domaće maslinovo ulje će i poskupiti. Neki smatraju da su hrvatska ulja već ionako skuplja u odnosu na uvozna europska. Evo koliko ova usporedba drži vodu.
Tri mjeseca na udaru sunca bez ijednog kišnog dana masline su teško podnijele.
„Pa ja mislim da su pokrepale i muhe jer po toj vrućini ni njima se ne da letit“, rekao je maslinar iz Vodnjana Livio Cossara.
Još nezreli plodovi maslina već su naborani zbog nedostatka vode, a kod pojedinih sorti plodovi su posve izostali.
„Berba će jako brzo teć ove godine. Ja mislim da neću morat puno godišnjeg potrošit jer ako budem imao sreće će bit 40% od lani“, kazao je Livio Cossara.
„Ove godine je problematično zato što je baš velika suša i ne znamo još šta će se dogoditi do kraja ali 40 posto sigurno je manje maslina nego prošle godine“, tvrdi vlasnica uljare iz Galižane Ester Geissa Đurić.
Manji će urod neizostavno utjecati i na cijenu.
„Automatski ako je veća potražnja onda se digne cijena jer se ne uspijeva doći na kraj niti s ovim silnim računima šta imamo za platiti“, pojasnila je Ester Geissa Đurić.
S druge strane nedostatak vode podići će kvalitetu ulja.
„Ulje će biti malo bolje, malo intenzivnije, puno više polifenola i to znači malo više pikantno i gorko što znači bolju kvalitetu“, misli vinar i maslinar iz Vodnjana Matteo Moscarda.
Iako neki smatraju da su hrvatska ekstra djevičanska ulja dosta skuplja od onih u drugim europskim državama poput Italije, Španjolske, Grčke i Portugala, pitanje je što se uspoređuje i gdje se kupuje jer i u Hrvatskoj variraju od 70 pa do nekoliko stotina kuna.
„Kao prvo moramo napomenuti da je Istra već šestu godinu za redom najbolja maslinarska regija na svijetu i naravno ako imamo najbolji proizvod na svijetu to moramo naplatiti“, rekao je Matteo Moscarda.
No koliko ista visokokvalitetna ulja koštaju u Europi? Ester svoje proizvode prodaje jednoj poznatoj francuskoj tvrtki koja ju je nedavno svrstala među svojih deset najkvalitetnijih dobavljača.
„I ponosni smo radi toga jer jedna mala tako firma doći na tako velike nivoe je teško, a oni prodaju pola litre našeg ulja po 38 eura“, ističe vlasnica uljare iz Galižane Ester Geissa Đurić.
Odnosno 570 kuna po litri. Isto ćete ulje u Istri platiti od 100 do 120 kuna. I dobiti ekstradjevičansko, visokokvalitetno ulje.