Studentima dali prekratke rokove, pa otišli na godišnji!

Studentima su povećali cijene ECTS boda gotovo u zadnji čas, a svoju 'uslugu' im zauzvrat nisu poboljšali. Dapače, zadnji rok za predaju i ocjenu diplomskog rada ovoj je generaciji 30.

19.9.2012.
10:22
VOYO logo

Studenti diplomskog studija 2011./2012. godine na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu uputili su žalbu prema dekanatu Ekonomskog fakulteta te pokrenuli peticiju jer su pred njih postavljeni gotovo nemogući rokovi za predaju i obranu diplomskog rada – 30. rujna 2012.

A evo i zašto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studenti su ove godine imali predavanja do svibnja i uz obaveze na Fakultetu nisu stigli sve odraditi – pisati diplomski, razne seminare i pristupne radove za kolegije, učiti za ispite i redovito pohađati predavanja.

Naime, još prošle godine temeljem članka 34. Statuta Ekonomskog fakulteta Zagreb, Fakultetsko vijeće na sjednici održanoj 27. rujna 2011. godine donijelo odluku o produženju roka predaje i obrane diplomskog rada, čime je studentima omogućeno da predaju diplomski rad zaključno do 20. listopada 2011., a obrane ga do 1. studenoga 2011. i to bez uplate naknade. Prošla generacija, uz to, nije imala nastavni program kroz drugi semestar za razliku od generacije diplomskog studija 2011./2012. Sve to otežalo je ili onemogućilo generaciju 2011./2012. da tijekom drugog semestra uza sve obveze koje od njih fakultet zahtijeva, a nerijetko i rada zbog potrebe za dodatnom zaradom (ovisno u kakvoj se financijskoj situaciji nalazi pojedini student) piše diplomski rad. U tom su razdoblju polagali ispite, a diplomski rad pisali tijekom ljeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Profesori ne primaju radove do rujna'

No, određeni profesori iz svojih razloga (a kasnije ćemo saznati i kojih) nisu ni primali radove prije rujna. "Konzultacije su svakih tjedan dana, i rjeđe, te iako smo predali radove u prvom tjednu rujna ne stignemo diplomirati do 30. rujna. Također, dosta studenata je primilo automatske mailove da im je mentor odsutan iz ureda i ne mogu doći ni u kakav kontakt s njima u vezi s diplomskim radom. Postoji i velik broj studenata koji su uspjeli s mentorima sve napraviti i imaju gotov rad, no problem nastaje sa 'sravnanjem' indeksa. Naime, indeks im je već duže vrijeme u referadi i obrana do ovog roka im je upitna".

"Isto tako, ovom odlukom nam se skraćuje akademska godina za jedan redoviti rujanski rok, a o dekanskom roku da ni ne govorimo. Studenti koji polože zadnji ispit na 2. ispitnom roku i imaju napisan diplomski rad, ne stignu do 30. rujna 'sravnati' indeks niti imati obranu rada."

Veće cijene, slabija usluga

Uza sve to, napominju, cijena ECTS boda narasla je sa 100 na 120 kuna, i to, ističu studenti, praktički u zadnji čas kada se školarine moraju platiti. "Nemaju svi mogućnost stvoriti novac preko noći, a i čemu, uostalom, to povećanje cijena", pišu nam studenti koji smatraju da su ove godine i te kako oštećeni.

Zbog svih gore nabrojanih razloga studenti su zatražili Upravu fakulteta da im omogući minimalno iste uvjete koje su imale generacije prije njih, odnosno da im se produži rok za diplomiranje, kako ne bi ispaštali zbog lošeg sustava, iako su svoje obveze odradili na vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svemu je kriva lova

Nakon što je pismo studenata stiglo na adresu našeg stručnog tima, Danas.hr kontaktirao je Upravu Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, i evo koji je njihov odgovor: "Zbog uvođenja novog sustava ujednačavanja participacija u troškovima studija redovitih studenata viših godina na Sveučilištu u Zagrebu, takva odluka nije donesena ove akademske godine. Godišnje opterećenje studenta diplomskog sveučilišnog studija je 60 ECTS bodova i isti su u obvezi do kraja akademske godine, u ovom slučaju do 30. rujna 2012., svoju obvezu izvršiti. U suprotnom, nepoložene ECTS bodove plaćaju sukladno Odluci o ujednačavanju sustava participacija u troškovima studija redovitih studenata viših godina na Sveučilištu u Zagrebu", stoji u odgovoru Fakulteta.

Iako studenti ne tvrde da nemaju pravo polaganja ispita u rujnu, već da u slučaju polaganja ispita tada nemaju vremena do 30. rujna 'poravnati' indeks, s Fakulteta ustvrđuju da je "netočna tvrdnja da se akademska godina skraćuje za jedan redoviti rujanski rok". "Naime, u rujanskom roku studentima su na raspolaganju bila dva ispitna termina. Štoviše, Odlukom je omogućen i dodatni ispitni rok na koji mogu pristupiti svi studenti te steći dodatne ECTS bodove", navode s Fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Mogli su diplomski napisati i ranije'

A zašto studenti sve do rujna nisu mogli predati svoje radove? Zato što su djelatnici Ekonomskog fakulteta koristili godišnji odmor, odgovoreno nam je. "Student koji je ispunio svoje obveze ranije, mogao je predati svoj diplomski rad prije godišnjih odmora. Što se tiče 'sravnanja' indeksa, treba napomenuti da je to procedura koja u pravilu traje do tjedan dana, ukoliko su sve prijavnice pravovremeno dostavljene u studentsku referadu".

Iz odgovora koji nam je stigao na žalbu studenata Ekonomskog fakulteta Zagreb, teško se može zaključiti da se Uprava fakulteta potrudila iznaći kakvo-takvo rješenja za svoje studente. Tek su potvrdili da će se loše provesti svi oni koji nemaju idealne uvjete za studij i koji za isti nisu dovoljno financijski osigurani.

Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo