Studentski poslovi uvijek su popularni među tom mladom populacijom jer svako popunjavanje već ionako tankog budžeta dobro dođe. Zato studenti traže zaposlenje u raznim djelatnostima pa u firmama rade preko studentskih ugovora. Dok su nekada radili za satnicu čija je visina ovisila o poslodavčevoj volji i tome hoće li više "odriješiti kesu", ona je prije godinu dana konačno postala regulirana i to zbog Zakona o obavljanju studentskih poslova.
U spomenutom Zakonu piše da se najmanja cijena rada studenata dobiva tako da se prosječna minimalna plaća dijeli sa 160 radnih sati. Prošle godine je minimalna bruto plaća u Hrvatskoj iznosila 3.750 kuna, što znači da je studentska minimalna satnica iznosila 23,44 kune. Međutim, početkom 2020. minimalna plaća u Lijepoj našoj skočila je na 4.062,51 kunu u bruto iznosu. To pak znači da je narasla i najmanja studentska satnica pa ona ove godine iznosi 25,39 kuna u bruto iznosu. Dakle, studenti su u 2020. skuplji za oko dvije kune, odnosno 1,95 kuna, piše Novac.hr. Ipak, odluku o tome još treba donijeti Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Srećom, riječ je tek o tehničkoj stvari.
Studenti kao radna snaga i dalje isplativiji od 'normalnih' radnika
Premda se cijena studentskog rada penje, cijena je i dalje skoro upola manja od prosječne satnice u Hrvatskoj. Kako kažu podaci državne statistike, u listopadu 2019. prosječna bruto satnica u Hrvatskoj bila 48,52 kune, što je 3,8 posto više nego u listopadu 2018. Prosječna bruto satnica u prvih deset mjeseci prošle godine iznosila je 50,54 kune, odnosno bila je 3,7 posto viša nego u prvih deset mjeseci 2018.
Zbog svega spomenutog, nije čudno što brojni poslodavci i dalje zapošljavaju studente jer im je to na koncu isplativije nego da angažiraju "normalnog" radnika. Studenti su zaposleni u brojnim djelatnostima, no najviše ih je u turizmu, ugostiteljstvu te u trgovini. Osim toga, studenata ima i u sektoru promocije, ali i u proizvodnji. Pomoćni poslovi su poslovi koje studenti uglavnom obavljaju.
"U ovom trenutku nemamo zaposlenih studenata, a povremeno ih angažiramo, uglavnom za sajmove", kaže za Novac.hr. Zdravko Jelčić, predsjednik Uprave požeškog Spin Valisa, jedne od najznačajnijih hrvatskih tvrtki u industriji namještaja. Jelčić govori da je zadovoljan kvalitetom rada studenata, ali spominje da studentima često nedostaje praktično znanje. Rješenje tog problema vidi u uvođenju dualnog obrazovanja u kojem bi trebao biti naglasak na usvajanju praktičnih vještina.
Skuplji studentski rad kao udarac na konkurentnost
Novinari portala Novac.hr kontaktirali su nekoliko trgovačkih lanaca kako bi ih pitali što će za njihovo poslovanje značiti poskupljenje studentskog rada, no nitko od njih nije htio dati odgovor. U nekim trgovačkim lancima tvrde da ne zapošljavaju velik broj studenata, a da oni koji rade za njih obavljaju pomoćne poslove.
Realno gledano, poskupljenje rada studenata za poslodavce predstavlja dodatni trošak. Na rast cijene rada poslodavci su unazad nekoliko godina već naviknuli, a kada se govori o toj temi, Jelčić kaže da je u redu da onda poskupi i studentski rad. Međutim, tu je i jedno njegovo upozorenje u vezi toga.
"Što je veći trošak rada to je manje prostora za investicije. Zato treba povećavati produktivnost", upozorava Jelčić.