Ivan Pernar, zastupnik Živog zida, danas je ispred DORH-a građanima dijelio pakiranja vitamina C i davao im savjete o "čudotvornom lijeku", a u DORH je pozvan na ispitivanje jer je protiv njega kaznenu prijavu podnio voditelj Foruma zdravstva stranke PametnoMiroslav Harjaček.
Podsjetimo, Pernar je na svom Facebook profilu dijelio savjete i recepte protiv gripe i prehladeuz tvrdnje kako ih može liječiti vitamin C, a saborski zastupnik Živog zida tvrdio je da u par dana može izliječiti i upalu pluća. "Uzmete čajnu žličicu, trećinu toga razmutite u vodi, popijete ujutro popodne i navečer i nakon toga sam ja bio zdrav. To je bilo empirijski da sam ja vidio da vitamin C djeluje umjesto antibiotika", poručio je Pernar na Facebooku.
Studenti opovrgavaju Pernarove tvrdnje
Urednik časopisa Recipe Borna Tićak, inače službenog glasila Udruge studenata farmacije i medicinske biokemije Hrvatske, reagirao je na Pernarove tvrdnje. "U proteklih nekoliko dana svjedočili smo brojnim netočnim izjavama i manipulacijama od strane saborskog zastupnika Pernara vezano uz indikacije i primjenu vitamina C, stoga smo smatrali našom obavezom, kao studenata farmacije i budućih biomedicinskih djelatnika, reagirati na iste.
Na našoj Facebook stranici objavili smo članak koji je napisao student višestruko nagrađivan za svoje uspjehe u znanosti, Zvonimir Mlinarić, u kojem opovrgava neistinite podatke plasirane u javni prostor", poručuje Tićak.
Status na koji ukazuje Tićak koji je objavljen na Facebook stranici časopisa Recipe prenosimo u cijelosti.
"Ovih smo dana u medijima mogli čitati brojne izjave i komentare vezane uz raspravu koju su potaknule određene javne osobe svojim tvrdnjama o vitaminu C, virusima, antibioticima i autizmu. Iako smo već ukratko opisali vitamin C u jednom od članaka, javila nam se zabrinuta čitateljica koja nije sigurna koja je povezanost vitamina C i bakterijskih infekcija, a kako zbog konfuznih napisa vjerujemo da nije jedina, odlučili smo detaljnije objasniti neke tvrdnje.
'Izjave da je vitamin C učinkovitiji od antibiotika su vrlo opasne'
Vitamin C ili askorbinska kiselina jedan je od najvažnijih antioksidansa za čovjeka, a sudjeluje i u brojnim metaboličkim oksidoredukcijskim reakcijama. Ljudi i neke životinje ne mogu ga sintetizirati zbog nedostatka enzima L-gulonolakton oksidaze pa ga tako moraju unositi prehranom.
Nedostatak vitamina C očituje se brojnim metaboličkim bolestima od kojih je vjerojatno najpoznatiji skorbut. Za prevenciju bolesti uzrokovanih nedostatkom vitamina C, potrebno je unositi od 75 do 90 miligrama vitamina dnevno, što u razvijenom svijetu gotovo svi unesu prehranom.
S vremenom su napravljena brojna istraživanja prednosti i nedostataka vitamina C, a zaključci nisu jednoznačni. Široko je rašireno mišljenje da megadoze vitamina C, koje mogu dosezati i nekoliko grama, liječe brojne bolesti pa smo tako u medijima čitali izjave da je vitamin C učinkovitiji od antibiotika. Takve su izjave vrlo opasne za javno zdravlje.
Jasno je pokazano da dodatak 250 miligrama vitamina C u protokole trojne terapije za eradikaciju Helicobacter pylori povećava uspješnost terapije (Kaboli i sur., 2006). Međutim, ovakav zaključak pokazuje da vitamin C povećava efikasnost terapije jer djeluje kao antioksidans te smanjuje sintezu upalnih medijatora, a ne jer djeluje antibakterijski, što se može zaključiti iz činjenice da trojna terapija djeluje i bez vitamina C, dok sam vitamin C ne eradicira Helicobacter pylori.
'Vitamin C u određenim stanjima može činiti i štetu'
Nadalje, pokazano je da vitamin C ne sprječava oksidaciju aminokiselina i lipida u miševa intraperitonealno inficiranih bakterijom Klebsiella pneumoniae koji su L-gulonolakton oksidaza deficijentni (Gaut i sur., 2006).
Također, pokazano je da ne postoji statistički značajna korelacija konzumacije vitamina C i smanjenja incidencije Helicobacter pylori uzrokovanog gastritisa i premalignih stanja u miševa (Lee i sur., 2008). Istraživanja su pokazala i kako preživljenju u septičkom stanju doprinosi vitamin E, a ne vitamin C u enteralnoj prehrani (Peck i Alexander, 1991). Ne samo da u određenim stanjima vitamin C nije od pomoći, već u drugima može činiti i štetu.
Takav je primjer istraživanje u kojem je jasno pokazano da je djelovanje eritromicina na bakteriju Chlamydia trachomatis smanjeno kada se istovremeno konzumiraju velike doze vitamina C (Wang i sur., 1992). Vrlo je poznato i da je antibakterijsko djelovanje ciprofloksacina, široko propisivanog lijeka, značajno smanjeno ako se uzima istovremeno s velikim dozama antioksidansa, kao što je vitamin C (Masadeh i sur., 2012).
Ne treba umanjiti terapijski značaj vitamina C u određenim indikacijama. Primjerice, poznato je da vitamin C može smanjiti izvanstaničnu koncentraciju high mobility group box proteina 1 (HMGB1) i TNF-α koji su ključni faktori u aktivaciji procesa upale.
'Slušajući poruke nekompetentnih osoba možete naštetiti sebi'
Vitamin C može i aktivirati protein p38-MAPK te inhibicijom aktivacije NF-κB smanjiti produkciju upalnih medijatora, spojeva koji doprinose stvaranju upale te tako ublažiti akutnu upalu pluća (Bowie i O'Neill, 2000). Također, iz već spomenutog primjera o dodatku vitamina C trojnoj terapiji za Helicobacter pylori jasno je kako vitamin C osim svoje vitaminske funckije može biti koristan u brojnim indikacijama.
Međutim, procjenu adekvatnosti primjene vitamina C u određenoj indikaciji te istovremeno s drugim lijekovima za tu indikaciju može donositi samo kompetentan zdravstveni djelatnik kojemu su poznate interakcije i kontraindikacije te koji može odvagnuti koristi i rizike takve primjene.
Primjena vitamina C u nekoj dozi za određenu indikaciju može biti
opravdana, dok konzumacija u drugoj dozi ili indikaciji, a
pogotovo zamjena antibakterijskog lijeka vitaminom C može dovesti
do pogoršanja infekcije i ugroziti zdravlje
pojedinca.
Slušajući razne preporuke za to nekompetentnih osoba možete
naštetiti sebi i svojim bližnjima. Zdravstveni djelatnici su tu
da s Vama razgovaraju o eventualnim preporukama ili nejasnoćama o
korištenju kako vitamina C, tako i drugih pripravaka."