STRUČNJAKINJA ZA PRIRODNE KATASTROFE SAVJETUJE: /

'Nije istina da smo nemoćni pred potresom, samo morate ovo napraviti kako bi se zaštitili'

Image
Foto: Profimedia

'Najjednostavnije upute su najčešće i najbolje upute, a to su: sagni se, zaštiti glavu i mirno čekaj da podrhtavanje prestane'

26.11.2019.
21:09
Profimedia
VOYO logo

Ogromne štete u Albaniji i stradanja nastale su nakon razornog potresa kod Drača magnitute 6.4 po Richteru. Poslije toga nastupila su nešto blaža podrhtavanja tla, a oko 10 sati dogodio se potres u blizini Nevesinja, no bio je slabiji nego u Albaniji. Zbog toga su mnogi Dubrovčani osjetiti potres, a oni koji su se nalazili u zatvorenim prostorima zabrinuto su izašli van. Manja oštećenja zabilježena su na nekim građevinama. Otkako su se potresi dogodili mogu se čuti različiti savjeti što učiniti u slučaju podrhtavanja tla pa je tako za Dubrovački dnevnik nekoliko savjeta dala i Ana Miličić, voditeljica Službe civilne zaštite Dubrovnik.

Image

Albanian soldiers stand in front of a collapsed building in Thumane, northwest of capital Tirana, after an earthquake hit Albania, on November 26, 2019. Albanian rescuers were digging through rubble in search of survivors on November 26, after the strongest earthquake in decades claimed at least 13 lives, with victims trapped in the debris of toppled buildings. The 6.4 magnitude quake struck at 3:54 am local time (0254 GMT), with an epicentre 34 kilometres (about 20 miles) northwest of the capital Tirana in the Adriatic Sea, according to the European-Mediterranean Seismological Centre., Image: 484939832, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Armend NIMANI / AFP / Profimedia

"Potresi uvijek dolaze iznenada i kod ljudi, bez obzira na intenzitet potresa, u pravilu izazivaju osjećaj straha i nemoći. Naš najveći neprijatelj je panika. Kod potresa je najvažnije ostati smiren i ne paničariti. Najjednostavnije upute su najčešće i najbolje upute, a to su: sagni se, zaštiti glavu i mirno čekaj da podrhtavanje prestane. Kad potres prestane mirno izaći na otvoreno", poručila je Miličić pa se osvrnula na "skrivanje ispod štoka".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
RAZORNI POTRES OSJETIO SE I U DALMACIJI, TREBAMO LI SE BOJATI? Stručnjak upozorava: /

'Živimo na seizmički aktivnom području...'

Image
RAZORNI POTRES OSJETIO SE I U DALMACIJI, TREBAMO LI SE BOJATI? Stručnjak upozorava: /

'Živimo na seizmički aktivnom području...'

'Bitno je maknuti se od staklenih površina, sagnuti se i pokriti glavu'

"Štok je nekada bio 'in' međutim današnji pregradni zidovi su većinom tanke, gipsane pregrade i svakako nisu preporučljive za sklanjanje. Bitno je odmaknuti se od staklenih površina, polica i slično i sagnuti se, sklupčati, najbolje u fetalni položaj kako bi pokrili glavu i zaštitili vitalne organe", pojasnila je Ana Miličić za Dubrovački dnevnik.

Dodaje da je pogrešno misliti da je čovjek nemoćan i da se ne može boriti s potresom. Ona smatra da čovjek može utjecati na tijek stvari načinom gradnje, prostornim planovima, učenjem kako reagirati u slučaju potresa s velikim naglaskom da se spriječi panika. Miličić objašnjava da je osim neposretne reakcije na potres važno znati i što učiniti nakon potresa. Tvrdi da je jedna od osnovnih uputa zatvaranje struje, plina i vode kako bi se spriječio nastanak sekundarnih nesreća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo