Nakon što je danas iz trgovina povučen još jedan proizvod zbog zabranjenih supstanci u njemu, u RTL-u Danas gostovala je voditeljica Odjela za zdravstvenu ispravnost i kvalitetu hrane Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Jasna Bošnir.
Bošnir je rekla da je sigurno da ne znamo točan broj na policama, ali i da u Europi nije bolja situacija.
"Nije to sad nešto novo. To se već 2020. godine nalazilo i povlačilo s tržišta. Sada se to samo intenziviralo iz razloga što je vjerojatno neka količina tih sirovina uvezena u Europu, koje očito ne kontroliraju prije stavljanja u proizvod", kazala je.
Jednokratnim unosom neće se narušiti zdravlje
"Postoje propozicije za stavljanje hrane na tržište. Uredba 396 o pesticidima daje maksimalno dozvoljene količine za određene skupine hrane, što varira o proizvodu. Jedna je za žitarice, jedna za začine, itd. Rade se razni toksikološki testovi i naravno postoji procedura o izboru testova. Prate se razni parametri. Nakon toga se dobiva važan podatak, a to je LD 50 - količina tokšinog spoja koja ubija 50 posto ispitanih životinja i prema njoj se računa maksimalno dozvoljena količina određene supstance", pojasnila je nadalje.
Za pozdraviti je što se ti proizvodi povlače, a jednokratnim unosom se neće narušiti zdravlje, veli. Ali dugoročno svakako nije u redu.
"Zato se kontrolira hrana i ona mora biti ispravna jer inače dolazi do kumulativnog efekta u tijelu. To je posebno problem kod male djece", nadodaje.
Nije isto za čovjeka i dijete
Upitana što će se dogoditi ako, primjerice, dijete to jede godinu dana, govori da istraživanja rađena na etilen oksidu uglavnom ga svrstavaju u mutagenu, kancerogenu supstancu i nakon određenog vremena se mogu javiti simptomi takve vrste.
"Govorimo o svakodnevnoj konzumaciji, dulje od godinu dana. To nije za svakog čovjeka i dijete isto i ovisi o organizmu", rekla je Jasna Bošnir.