STRUČNJAK UPOZORAVA NA POSLJEDICE PANDEMIJE: /

'Ovo označava kraj jednog sustava, a Hrvatsku čekaju dodatni problemi...'

Image
Foto: AFP / Profimedia

'Privremeno zatvaranje država u svoje granice, vjerojatno će u narednoj fazi ubrzati deglobalizaciju. To će ojačati nacionalizme u svakom pogledu, od političkog, ekonomskog...

14.4.2020.
13:13
AFP / Profimedia
VOYO logo

Sociolog Drago Kraljević, bivši veleloslanik u Republici Italiji i bivši saborski zastupnik, smatra da će pandemija koronavirusa ubrzati proces deglobalizacije. U svome osvrtu za Glas Istre, Kraljević upozorava da ova pandemija označava kraj neoliberalnog sustava koji su ozbiljno načeli Brexit, pobjeda Donalda Trumpa u SAD-u i jačanje radikalnih stranaka u Europi i svijetu.

Image
JE LI KORONAVIRUS DONIO KRAJ CIVILIZACIJE KAKVU POZNAJEMO? /

'Ne smijemo se vratiti na staro, moramo se približiti jednom drugom sistemu'

Image
JE LI KORONAVIRUS DONIO KRAJ CIVILIZACIJE KAKVU POZNAJEMO? /

'Ne smijemo se vratiti na staro, moramo se približiti jednom drugom sistemu'

Nakon trgovinskog, zahuktava se 'zdravstveni' rat Kine i SAD-a

"Ne znam što će se dogoditi nakon završetka ove pandemije jer se na globalnom planu nakon trgovinskog, već zahuktava pravi "zdravstveni rat" između SAD-a i Kine, što će snažno utjecati na karakter budućeg svjetskog poretka. Privremeno zatvaranje država u svoje granice, vjerojatno će u narednoj fazi ubrzati deglobalizaciju. To će ojačati nacionalizme u svakom pogledu, od političkog, ekonomskog...", smatra Kraljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njegovu mišljenju, koronavirus ne dovodi u pitanje samo financije, već i industriju, trgovinu i poljoprivredu, koji su stupovi svake države, a time i ljudsko zdravlje.

"Ova kriza sigurno će mnoge građane, bez obzira na njihovo imovinsko stanje i obrazovanje, osvijestiti da smo svi mi – bez obzira što o sebi mislili - istovremeno krhka i ranjiva bića. Ne smijemo biti samo egoisti, materijalisti i brinuti se samo o sebi i svojim problemima, zaboravljajući pritom na užu i širu zajednicu u kojoj živimo", ističe Kraljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Duško Marušić / PIXSELL

04.08.2011., Pazin - U Klasicnoj gimnaziji odrzana je izvanredna sjednica istarskih svecenika koju je predvodio porecko - pulski biskup mons. Ivan Milovan. Zbog spora oko nekretnina i zemljista u Dajli koji je nastao s Vatikanom traze izvanredno zasjedanje cijele Hrvatske biskupske konferencije, a ne samo cetvorice nadbiskupa Stalnoga vijeca za ciju izjavu smatraju da ide na ruku benediktincima. Drago Kraljevic, prvi hrvatski veleposlanik Istranin u Italiji takodjer jr prisustvovao sjednici. Photo: Dusko Marusic/PIXSELL

'Hrvatska će se suočiti s dodatnim problemima'

On također napominje da se današnji svijet – uključujući Hrvatsku - suočava s dosad neviđenim izazovima: od klimatskih promjena, povećanja ekonomske i društvene nejednakosti, krize povjerenja u političke i ekonomske institucije, vanjskog duga, emigracija, imigracija sve do koronavirusa. Osim toga, tu je i duboka etička kriza, ističe.

"Poslovni lideri su usredotočeni samo na profit. Financijski sektor je i dalje predatorski, velike farmaceutske kompanije nameću svoju politiku... Mislim da će se u takvim okolnostima manje i slabije razvijene zemlje poput Hrvatske suočiti s još dodatnim unutarnjim problemima. Primjerice, bruto nacionalni dohodak Hrvatske je 2018. godine, po ocjeni prof. Tihomira Domazeta, bio niži 8,7% u odnosu na godinu prije krize (2008.). COVID-19 je samo okidač za takva kretanja, neka vrsta katalizatora, ističe prof. Domazet. Ova pandemija prema mom mišljenju označava kraj neoliberalnog sustava koji su ozbiljno načeli Brexit, pobjeda Trumpa i jačanje radikalnih stranaka u Europi i svijetu", napisao je sociolog Kraljević u tekstu za Glas Istre.

'Ova situacija podsjeća me na 1945. i 1989. godinu'

On smatra da će pandemija koronavirusa dokrajčiti neoliberalni model.

"To naravno vrijedi i za Hrvatsku gdje je takav model u velikoj mjeri izrastao na tzv. pretvorbi, privatizaciji, ratnom profiterstvu i korupciji. Ne vjerujem da je to kraj globalizacije općenito, već kraj globalizacije koja je izmakla kontroli demokratskih institucija. To me podsjeća na 1945. i 1989. godinu, kada su najprije nakon kraha nacifašizma, a potom i komunizma, stasali potpuno novi modeli društva utemeljeni na novim demokratskim vrijednostima. Stoga u našim, hrvatskim prilikama, nije lako biti optimist. Jedan od naših uglednih ekonomista, sociologa i književnika dr. Mijo Mirković u svoj je doktorskoj disertaciji između ostalog napisao: 'Mali narodi moraju raditi više nego ostali.'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A da bi mali narod ipak uživao u svijetu ugled, budući da ne može doći na vagu kvantitativno, da bi mogao barem kvantitativno, po jačini, po kulturnim vrijednostima nešto značiti, mora stvarati karakterne ljude. A karakteran je onaj koji ima dovoljno smjelosti da govori istinu", ustvrdio je sociolog Drago Kraljević za Glas Istre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo