"Čini mi se da je to nužno, od svih zemalja s visokim prihodima smo gotovo jedini koji ništa ne skupljaju od poreza koji se plaćaju svake godine. Osnovno pitanje je raspodjela bogatstva, najveći problem u svijetu koji vidimo je nivo bogatstva koji se koncentrira u malom broju ruku, jedan do pet ili deset posto stanovništva drži 40, 50, 70 posto bogatstva u nekim državama. Hrvatska još nije u klubu najgorih država, ali idemo prema njemu”, komentirao je za N1 politički ekonomist Toni Prug s Filozofskog fakulteta u Rijeci, koji smatra da je porez na nekretnine nužan, ali da ga nije lako uvesti.
Da je uvođenje poreza na nekretnine prije svega političko pitanje priznaje i ministar. "Ja sam dosad, radeći u Vladi, shvatio da je bitno poštivati ono što stoji u programu Vlade, a ovaj porez je tema i političko pitanje koje je osjetljivo. Definitivno u ovom mandatu ove Vlade neće biti uveden porez na nekretnine", rekao je Marko Primorac koji je u svom stručnom radu, prije nego što postao ministar, zagovarao uvođenje poreza na nekretnine.
'Intervencija u logiku kapitala sporo ide'
Prug ide korak dalje i ističe kako je taj porez "osinje gnijezdo". “To je osinje gnijezdo, teško je to napraviti, podaci nisu jednostavni, nije lako doći do brojeva i statistike da se uvede, a da se društvena pravda zadovolji. Intervencija u logiku kapitala u Hrvatskoj sporo ide. Još živimo na nekom tranzicijskom valu da će nas više privatne investicije osloboditi, ali imamo Bidena koji kaže da ta ideja ne radi i SAD-u treba nešto drugo.
Najsiromašniji u pravilu s najmanje vrijednim nekretninama kroz razne poreze plate najveći postotak vrijednosti, napominje Prug i dodaje: “To je pitanje klasne jednakosti koje se svi političari boje.”