Iako bilježi uspjehe na lokalnim izborima, stranka zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića ne bilježi velike uspjehe na parlamentarnim izborima, na izborima za EU parlament nije uspjela prijeći ni izborni prag, a analitičari objašnjavaju kako se to događa jer građani gradonačelnika čvrsto identificiraju s lokalnim izborima, ali i zato što se na nacionalnoj razini njegova stranka ne može pokazati kao interesno prihvatljiva skupina.
Gradonačelnikova stranka Bandić Milan 365 - Stranka rada i solidarnosti osvojivši tek 1,97 posto glasova na europarlamentarnim izborima, nije prešla izborni prag, a više postotaka glasova među onima koji jednako kao i Bandićeva stranka nisu uspjeli prijeći prag, imali su SDSS Milorada Pupovca (2,66 posto) te nedavno osnovan Start Dalije Orešković (2,02 posto).
I partneri dobili više
Više su osvojili i gradonačelnikovi donedavni skupštinski koalicijski partneri Bruna Esih i Zlatko Hasanbegović: Neovisni za Hrvatsku koji su na euroizbore izašli u koaliciji s HSP-om, te osvojili 4,37 posto glasova.
Stranka rada i solidarnosti osnovana je 2015., a na lokalnim izborima 2017. bila je relativni pobjednik sve četiri razine izbora u Zagrebu - za gradonačelnika, Gradsku skupštinu, 17 vijeća gradskih četvrti i 218 mjesnih odbora, a jučer je u Zagrebu dobila samo 4,56 posto glasova i tek je deveta po broju osvojenih glasova u glavnom gradu.
Isto tako, na parlamentarnim izborima 2016. stranka BM365 osvojila je svega dva mandata.
Nisu interesno prihvatljivi
"Oni su stranka koja samu sebe ne razumije kao pravu političku stranku, već kao interesnu skupinu ljudi koji organiziraju život grada. Koliko uspješno, tu ima raznih mišljenja, no očito je uspješno s obzirom da su više puta pobjeđivali", komentirao je za Hinu politički analitičar Žarko Puhovski.
Isti model, istaknuo je, ne može se proširiti na Hrvatsku jer se ta stranka u Hrvatskoj ne može pokazati kao interesno prihvatljiva skupina, "jer je priča o gradonačelniku Hrvatske smislena kada bi ona bila grad, a ona to nije".
"Prevelike su unutrašnje razlike u Hrvatskoj i taj model na razini Hrvatske jednostavno ne funkcionira, ni u percepciji, a kamoli u realnosti. Građani jako dobro znaju u kojoj ladici drže Bandića - u ladici 'gradonačelnik'", naglasio je Puhovski.
Stvar percepcije
Da je to stvar percepcije, objašnjava i politički analitičar Anđelko Milardović koji ističe da je tako jedino moguće objasniti uspjeh, odnosno neuspjeh Bandićeve stranke na fenomenološkoj razini. Percepcija je, naglašava, važna u psihologiji i socijalnoj kategorizaciji.
"Svatko percipira svijet na individualan način, iste stvari vidimo različito. Baš zbog percepcije građana, a s obzirom na tip izbora, Bandićeve aspiracije na europskoj razini ne prolaze. To se događa zbog toga što je on u potpunosti identificiran s lokalnim izborima tako da viša razina zahtjeva ili ponude ne prolaze, što pokazuje iskustvo, empirija izbornih ciklusa", komentirao je Milardović za Hinu.
Ocijenio je da je na Bandićevoj listi za europarlament bilo kvalitetnih ljudi, no ipak je, ističe, sve stvar percepcije. Odbacio je mogućnost da Bandićev projekt nije bio jasno ili razgovjetno prezentiran jer je, kaže, ipak bio vidljiv i taj prigovor bi bio labav.