STRUČNJACI SU SUGLASNI: /

'Najbolje bi bilo da HEP kupi MOL-ov udio u Ini'

Image

Poruku Uprave MOL-a da su spremni prodati dionice INA-e, ako u Hrvatskoj nisu dobrodošli - u Vladi su čuli. I na tome se stalo.

2.12.2016.
20:58
VOYO logo

"Mi razgovaramo o nizu mogućnosti koje su pred nama koje su važne za budućnost INA-e", rekao je Andrej Plenković.

A za tu budućnost, pojasino je Davor Štern za RTL – tri su moguće opcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jedna je solucija da Hrvatska proda ostatak dionica MOL-u, druga je solucija da se dionice INA-e i MOL-a objedine u jednu dionicu, pa da Hrvatska postane dioničar u MOL-u, umjesto da je samo dioničar u INA-i, i treća je mogućnost MOL-ova prodaja dionica nekom trećem", prognozira Štern.

Mađari drže 49 posto od ukupno 10 milijuna dionica INA-e koje na burzi vrijede oko 3200 kuna. Za konzultanta Ivicu Jakića nema dvojbe – novac se treba naći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Treba razmotriti mogućnost mirovinskih fondova kao stabilnih institucija koje imaju dovoljno sredstava, a ne zaboravimo da je tu HEP, kao tvrtka koja je u okruženju, od svih energetskih tvrtki na jugoistočnom Balkanu stoji defintivno najbolje, imaju dovoljno sredstava dobiti koja je svake godine značajna", kaže međunarodni konzultant za energetiku.

HEP bez komentara

"Ovakve strateške odluke isključivo su u nadležnosti našeg vlasnika, Vlade RH", kažu iz HEP-a.

Stručnjaci su suglasni da bi to mogla biti dobra ideja – koja već funkcionira u zapadnoeurpskim zemljama.

"HEP bi bio po meni dobro rješenje, imaju dovoljno visoku akumulaciju i stvaranje jedne sveobuhvatne energetske komapnije u jednoj državi kao što je Hrvatska po uzoru na Austriju, Italiju, Njemačku – mislim da bi bilo dobro rješenje", smatra Štern.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji i drugo rješenje

"Ako bi Hrvatska mogla dobiti upravljačka prava natarag u INA-i – to je sasvim zadovoljavajuća kombinacija, da partner bude i MOL unutra, kao što može biti i netko drugi, ako MOL želi nekom drugom prodati", kaže Jakić.

U Vladi iščekuju kraj arbitražnih postupaka u Ženevi i Washingtonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zbog ovakvog odnosa suvlasnika je problem u kompaniji i ona se ne može razvijati i dalje raditi, kao i u braku, kad je loš brak, roditelji se svađaju, djeca trpe. Ali ono što je nama ključno kao radnicima je razvoj koji ne ide u dobrom smjeru", upozorava Jasna Pipunić, šefica najvećeg sindikata i predstavnica radnika u Nadzornom odboru INA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo