Ministar graditeljstva Predrag Štromar danas je predstavio Zakon o obnovi zgrada oštećenih u potresu na području Zagreba i okolice kojim se nastoji pomoći u obnovi obiteljskih kuća te stambenih i javnih zgrada. Nakon što je jučer Milan Bandić izjavio kako će građani dobiti pet posto naknade od ukupnog iznosa štete, iz Ministarstva graditeljstva poručuju kako im je cilj što prije krenuti s obnovom i pritom osigurati da nitko ne ostane bez krova nad glavom.
Obnova dijelom već traje. Raščišćavaju se ostaci oštećenih objekata i ruše se dimnjaci koji prijete svojim padom s visine. No, novi zakon ne predviđa samo obnovu objekata već i njihovo eventualno rušenje. Za stanare takvih objekata je spremno i rješenje.
"Sigurno će dobiti zamjensku kuću ili će se na istom mjestu ako je moguće graditi izgraditi montažna ili neka druga kuća, mogućnost je i da se da dio novčanog obeštećenja pa da si sami riješe ako netko želi, ima više mogućnosti", objasnio je Štromar.
Predviđena rušenja i potpuna obnova
Rušenje zasad prijeti samo kućama, no svi će se oštećeni objekti obnavljati poboljšanjem konstrukcije, što znači da će država financirati taj dio, uz obnovu krovišta, zidova i stubišta. Građanima je prepuštena obnova unutrašnjosti svojih stanova.
"Što se mene tiče to bi bila jedna dobra stvar je jer konstrukcija i statika najveći problem jer i u našoj zgradi mislim da ovo što se dogodilo unutar stanova tu kozmetiku možemo sami rješavati i to će biti financijski najmanji teret", kaže Jasmina Zagrajski Vukelić.
Oni koji se u svoje stanove zbog oštećenja ne mogu useliti, u najam će moći uzeti gradski ili državni stan. Zakon predviđa i obnovu zgrada javne namjene, odnosno bolnica, škola i fakulteta. Njihova obnova će biti financirana u potpunosti. Sve će biti financirano iz državnog i gradskog proračuna te novcem Europske komisije, ali i akcija prikupljanja pomoći.
Suspenzija dvaju zakona
Osim toga, novim će se zakonom suspendirati Zakon o gradnji i Zakon o javnoj nabavi, što znači da neće biti dugotrajnih žalbi te da će se raditi po principu obnove kuća u Gunji nakon poplave. No, i tu ostaje prostora za malverzacije, zbog čega su u ministarstvu prionuli u smišljanje modela kojim bi to spriječili.
"Iako nećemo raditi po zakonu o javnoj nabavi mi ćemo imati javnu nabavu samo koja će biti ubrzana i kvalitetno primijenjena. Nakon zakona ide program koji donosi Vlada u programu ćemo definirati sve te detalje, bit će definiran i nadzor radova i potrošnje novca", navodi Štromar.
Državi sve pripremljeno
No, stručnjaci ne gledaju blagonaklono na novi zakon te su već prelistavanjem njegovih stranica uočili propuste.
"Zakon je danas izašao, cijelo popodne smo proučavali. On je na tragu zakona o Gunji. Smatramo da je donešen ishitreno, preskače jedan jako bitan korak, završetak prve faze. Nije sagledana cjelovitost problema. Mora se projektna dokumentacija napraviti cjelovito. Inzistirat ćemo na tome da se razmišlja o protupotresnim sanacijama. Stručnjaci govore da se potres opet može dogoditi", rekao je za RTLIvan Križić iz Društva arhitekata Zagreb.
Na pitanje koliko bi dugo obnova mogla trajati, Križić odgovara kako to ovisi o tome kako će se postaviti država i tijelo koje će biti osnovano s ciljem koordincije cijelog projekta. Ističe kako vlasti imaju sve prepremljeno da bi hitno krenule s određenim potezima te upozorava da "Zakon koji je predložen može nas zatvoriti u jedan krug".