PTIČJA GRIPA U HRVATSKOJ /

Na snagu stupile stroge mjere, tiču se svih vlasnika peradi i ptica

Image
Foto: Zoran Grizelj / PIXSELL

Virus influence ptica za sada je potvrđen na jednom gospodarstvu domaće peradi u Sisačko-moslavačkoj županiji, dok je u divljih ptica potvrđen u trima županijama

7.12.2021.
11:23
Zoran Grizelj / PIXSELL
VOYO logo

U nedjelju, 5. prosinca 2021. godine, u Republici Hrvatskoj stupile su na snagu stroge preventivne mjere zbog pojave visoko patogene influence ptica (VPIP) koje su određene Naredbom o mjerama za sprječavanje pojave i širenja influence ptica na području Republike Hrvatske. Ministarstvo poljoprivrede objavilo je informaciju za sve koji posjeduju perad i ptice.

"Mole se posjednici peradi i ptica u zatočeništvu da se pridržavaju svih odredbi naredbe kako bi se spriječila daljnja pojava bolesti u domaćim uzgojima peradi kao i širenje ove bolesti i time smanjili mogući veliki gubici u peradarstvu i gospodarstvu općenito.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MOŽE PRIJEĆI NA LJUDE /

U Hrvatskoj potvrđeni prvi slučajevi ptičje gripe, ministarstvo poziva na oprez: Objavili su preporuke

Image
MOŽE PRIJEĆI NA LJUDE /

U Hrvatskoj potvrđeni prvi slučajevi ptičje gripe, ministarstvo poziva na oprez: Objavili su preporuke

Obavezno držanje peradi i ptica u zatvorenim nastambama

U cijeloj Republici Hrvatskoj osim provedbe higijenskih i biosigurnosnih mjera, obavezno je držanje sve peradi i ptica u zatočeništvu u zatvorenim nastambama kako bi se spriječio svaki kontakt s divljim pticama. Vodena perad (patke i guske) moraju se držati odvojeno od ostale peradi. Peradi i pticama u zatočeništvu hrana i voda za piće može se davati isključivo u zatvorenom prostoru tako da je kontinuirano zaštićena od divljih ptica te se ne smiju koristiti vanjski spremnici za vodu.

Naredbom su također određene i mjere koje se provode u zonama ograničenja na području Sisačko-moslavačke županije koje su objavljene na mrežnim stranicama Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede: www.veterinarstvo.hr. U zonama ograničenja zabranjeno je premještanje peradi i ptica u zatočeništvu i njihovih proizvoda, nusproizvoda te drugih materijala kojima bi se mogla proširiti influenca ptica. Premještanje je moguće samo uz prethodno odobrenje veterinarskog inspektora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi slučaj zabilježen u Sisačko-moslavačkoj županiji

Također molimo punu suradnju s veterinarima koji provode popis gospodarstava na kojima se drži perad i posjeti uključujući kliničke preglede peradi i ptica u zatočeništvu kako bi se isključilo prisustvo virusa VPIP na drugim gospodarstvima i pravovremeno reagiralo u slučaju pojave influence ptica.

U svrhu ranog otkrivanja visoko patogene influence ptica, iznimno je važno nadležnoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji odmah prijaviti svaku promjenu zdravstvenog stanja i ponašanja peradi, smanjenje proizvodnje, smanjenje unosa hrane i/ili vode te uginuća peradi i ptica u zatočeništvu.

Virus influence ptica, podtip H5N1, za sada je potvrđen samo na jednom gospodarstvu domaće peradi u Sisačko-moslavačkoj županiji, dok je u divljih ptica potvrđen (u crvenokljunih labuda i patke kreketaljke) na lokacijama u Sisačko-moslavačkoj, Međimurskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, zbog čega je i lovcima Naredbom određena i provedba biosigurnosnih mjera u lovu na pernatu divljač.

Vjerojatnost daljnjeg širenja bolesti

Bolest je potvrđena i u drugim europskim zemljama u i populaciji divljih ptica i u domaće peradi te je s obzirom na migracije divljih ptica velika vjerojatnost njenog daljnjeg širenja zbog čega su i u Republici Hrvatskoj uvedene ovakve mjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uprava za veterinarstvo osigurala je 24-satnu pripravnost na broju telefona 099/4392-507 na koji građani mogu prijaviti svako povećano uginuće ili znakova bolesti u divljih ptica", stoji u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo