Vlada je ipak odlučila angažirati strane konzultante da pročešljaju poslovanje ključnih ministarstava i javnih poduzeća. Njih 21 svrstano je u četiri grupe za koje će se do kraja siječnja raspisati čak četiri javna natječaja. Od konzultanata se traži da snime zatečeno stanje i do kraja lipnja predoče ga Vladi.
No, tijekom izborne kampanje Radimir Čačić spominjao je da za najbolje konzultante na svijetu treba platiti milijun ili dva milijuna eura. U četvrtak se pak spominjalo da bi cijena ''čistog početka'' mogla dogurati i do 6 milijuna eura. Visoki Vladin dužnosnik je istaknuo da nije dobro na prvom mjestu isticati cijenu posla, već povijesni rezultat, ''jasnu sliku što se događa s novcem, u kojim procedurama, gdje su zamke''.
Domaći stručnjaci: Cijena prevelika
Ipak, pojedini domaći financijski stručnjaci smatraju kako je riječ o prevelikoj cijeni te da bi domaći bi analitičari takvu analizu jednako kvalitetno napravili za milijun do milijun i pol kuna. U Vladi odgovaraju da u Hrvatskoj nema više od 60 ljudi koji to znaju napraviti i uglavnom su raspoređeni u podružnicama velikih međunarodnih tvrtki.
Također, pojedini revizori za Večernji list govore da se takve analize rade prema zadanim standardima, no problem je što rijetko koja država u potpunosti poštuje svjetske standarde te ih svatko prilagođava kako mu odgovara.
Glavnu riječ u svjetskom revizorskom biznisu čini tzv. velika četvorka: Deloitte, KPMG, Ernst&Young i PWC, koji svi odreda imaju predstavništva ili konzultante u Zagrebu. Uz njih još je pet, šest svjetskih tvrtki koje bi se rado prihvatile novog posla jer ni konzultantima ne cvjetaju ruže. Angažiranje stranaca moglo bi se protumačiti i kao Čačićeva pobjeda jer je uoči izbora Zoran Milanović nevoljko odgovarao na ta pitanja te je neodređeno govorio da tek treba vidjeti treba li dodatna analiza ili ne.