Prošle godine u ovo vrijeme Hrvatska je bila u lockdownu suočena s prvim pravim valom koronavirusa. U redovima se čekalo za ulazak u trgovine, a ni za blagdan Uskrsa, kao ni vrijeme prije Uskrsa nije se išlo na svete mise kao niti obrede Velikog tjedna. No, prošle godine je Nacionalni Stožer civilne zaštite, unatoč lockdownu u zemlji, dopustio održavanje Procesije Za Križen, jedinstvenog izraza pučke pobožnosti stanovnika središnjeg dijela otoka Hvara. Procesija je to koja se na otoku izvodi više od 500 godina, a održana je i prošle godine na Veliki četvrtak, uz blagoslov Stožera.
Na procesiji je bilo dozvoljeno samo 15 sudionika koje ja nadgledala policija i lokalni Stožer civilne zaštite, a ukupno je održano šest procesija s po 15 sudionika u mjestima Jelsa, Plitve, Vrisnik, Svirču, Vrbnju i Vrboskoj, pa je ukupno sudjelovalo 90 ljudi.
10.04.2020.,Hvar - Na Hvaru je održana procesija Za križen, na kojoj iz svakog mjesta (Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj, Vrboska) sudjeluje po 15 sudionika, a za to su dobili dozvolu Stožera civilne zaštite RH. Procesija "Za Križen" je tradicionalno krenula u 22 sata iz šest mjesta sa središnjeg dijela otoka Hvara. Svako mjesto ima svoga križonošu i svaka povorka ide u krug tako da se nigdje međusobno ne susreću. Procesije se kreću u smjeru kazaljke na satu i završavaju povratkom u svoju župnu crkvu.
Stožer promijenio mišljenje ove godine
Dopuštenje Stožera da se navedena procesija održi prošle godine izazvala je velike polemike u javnosti, a ravnatelj HZJZ-a, KrunoslavCapak tada je pojasnio da je procesija dopuštena budući da se radi o stogodišnjoj tradicija Hvarana, koja njima "jako puno znači". Također, rekao je da su osigurani svi higijenski uvjeti, kao i distanciranje od pet metara stoga nema nikakve opasnosti.
No, čini se da je Stožer promijenio mišljenje ove godine, budući da se procesija neće održati, a što je objavljeno na stranicama Hvara, gdje piše kako se Procesija za Križen odgađa do 2022. godine.