Ona su kulminirala kada je portal Direktno.hr, inače blizak HDZ-u, sinoć objavio neslužbenu informaciju 'iz insajderskih krugova' da će Orešković danas izaći pred javnost i obratiti se dramatičnim govorom, a moguće i dati neopozivu ostavku.
Doduše, potom su neki drugi mediji, poput tjednika Nacional, objavili "iz izvora bliskih kabinetu premijera" da se Orešković ipak predomislio i da neće dati ostavku odnosno da će Karamarko i Boži Petrovu "poslati zadnje upozorenje".
"Ista situacija je bila kada je Sanader dao ostavku"
Što će uslijediti ako se u ovoj očiglednoj drami prepunoj proturječnih informacija ipak dogodi da Orešković podnese neopozivu ostavku, upitali smo doc.dr.sc. Matu Palića, stručnjaka za Ustav s Pravnog fakulteta u Osijeku. On kaže da bismo u tom slučaju imali situaciju kakva nam je već poznata.
"Formalno ista stvar kao kada je Sanader dao ostavku"
"Imamo situaciju kakvu smo već imali kada je Ivo Sanader 2009. godine podnio ostavku. Formalno je ista stvar. Ako tako odluči, premijer Orešković će se vjerojatno obratiti javnosti i objaviti da podnosi ostavku. Od tog trenutka teče rok od 30 dana u kojem treba izabrati novog mandatara u postojećoj konstelaciji političkih snaga", objašnjava Palić.
Predsjednica povjerava mandat onome tko okupi većinu
Palić nadalje kaže kako predsjednica Republike u tom vremenu daje mandat novom mandataru koji podastre dokaze da uživa povjerenje parlamentarne većine.
"Tada novi mandatar predlaže posve novu Vladu koju Hrvatski sabor mora prihvatiti natpolovičnom većinom. Ako se to ne dogodi, slijede novi izbori", tumači Palić.
U međuvremenu sadašnja Vlada funkcionirat će kao tehnička vlada.
"Svi ministri ostaju na svojim mjestima kao tehnički ministri dok se ne formira nova vlada", dodaje Palić.
Trideset dana za povjerenje novom mandataru
Kada je Sanader u ljeto 2009. iznenada podnio nepozivu ostavku, o njoj je odmah izvijestio tadašnjeg predsjednika države Stjepana Mesića. A prema Zakonu o Vladi, smatra se da su u trenutku podnošenja ostavke predsjednika Vlade ostavku podnijeli i svi članovi Vlade.
Postupak koji slijedi isti je kao i nakon provedenih parlamentarnih izbora. Na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Saboru i obavljenih konzultacija, predsjednica Republike, prema Ustavu, povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja uživa povjerenje većine svih zastupnika.
Ako se u roku od 30 dana ne izglasa povjerenje novom mandataru i predloženim članovima Vlade, predsjednica bi trebala donijeti odluku o raspuštanju Sabora i istodobno raspisati izvanredne parlamentarne izbore.