Potrebu da Europa smanji ovisnost o američkoj zaštiti izgradnjom vlastite vojske ovih je dana istaknulo dvoje lidera vojno najmoćnijih članica Unije – njemačka kancelarka ovog tjedna za to je dobila i pljesak većine u Europskom parlamentu.
"To nije vojska protiv NATO-a, shvatite me, ali može biti dobra nadopuna NATO-u. Nitko ne želi preispitati klasične veze, ali... Bilo bi toliko lakše kada bismo radili zajedno", kazala je njemačka kancelarka Angela Merkel.
"Bojim se kakva će biti američka reakcija"
I premijer Andrej Plenković kaže da bi se time ojačao europski projekt, ali ne nauštrb NATO-a.
"Neće vam nijedna ključna europska zemlja okrenuti leđa transatlantskoj suradnji, a naravno da neće ni Hrvatska", rekao je Plenković.
Vrhovna zapovjednica slaže se da se Europa ne treba toliko oslanjati na SAD. "Bojim se kakva će biti američka reakcija, s obzirom na to što se događalo i na posljednjem summitu", kazala je za RTL predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
Američki predsjednik Donald Trump stalno zahtjeva da Europa više izdvaja za vojsku, no kako izgleda, pritom ga zanima samo američki profit. Čim je nakon vikenda u Parizu sletio kući, francuskog domaćina napao je preko Twittera.
"Emmanuel Macron predlaže izgradnju vlastite vojske kako bi se Europa zaštitila od SAD-a, Kine i Rusije. Ali bila je to Njemačka u Prvom i Drugom svjetskom ratu – kako je to prošlo za Francusku? Počeli su učiti njemački u Parizu prije nego što su se SAD uključile. Platite za NATO ili nemojte", napisao je Trump na Twitteru.
Istodobno, predsjednik druge neeuropske vojne supersile – protiv formiranja europske vojske nema ništa. "Europa je velika gospodarska snaga, velika gospodarska unija, pa je sasvim prirodno da žele biti samostalni, samosvjesni i suvereni u sferi obrane i sigurnosti", rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin.
Korisno za Hrvatsku
Stručnjaci kažu ako do te realizacije ikada dođe, ona bi za Hrvatsku bila korisna.
"Ona je rekla da je zainteresirana za povećanu integraciju, što je za manje države u redu jer onda mogu sudjelovati u zajedničkim obrambenim sposobnostima, same ne mogu pridonijeti puno, ali mogu zajedno s većim državama. To bi za nas u svakom slučaju bila dobra vijest, ali teško je očekivati da će se to u kratkom roku dogoditi", kazao je stručnjak za međunarodnu sigurnost Vlatko Cvrtila.
Prije europskih izbora neće se dogoditi ništa. A nakon njih – pitanje je hoće li se plan o zajedničkoj europskoj vojsci i dalje spominjati.