Mnogi od Varaždinaca koji su uplatili nove stanove su podstanari, te uz kredit za stan plaćaju i podstanarstvo.
Apeliraju na mjerodavne institucije da istraže – kamo su nestali njihovi novci.
Marina je već trebala useliti u šezdesetak svojih kvadrata, no nije! Od njenog stana ostale su samo lijepe želje.
Sličnu sudbinu dijeli četrdesetak mladih varaždinskih obitelji. Marko i Mihaela potpisali su predugovor, uplatili 16 tisuća eura ušteđevine, dignuli kredit od 25 tisuća eura. No, ništa od useljenja.
"Ja sam te novce mogao staviti u banku i mogao sam birati kamate, naša ušteđevina je išla njima, na njihov račun, uplaćeno je, imamo dokumentaciju", izjavio je očajni Marko za HTV.
Nema novca
Novac je uplaćen na račun javne varaždinske ustanove Gradski stanovi. Prije nekoliko mjeseci ta je tvrtka završila gradnju stanova u Hrašćici, no za ove, u Ulici Vilka Novaka, tvrde – nema novca.
"Cijeli model POS-a bazirao se na tome da su financiranje novih lokacija POS-a financirale stare. Činjenica je da je prva greška napravljena 2008. godine kad su se u Hrašćici išli graditi stanovi od 100 kvadrata, s garažom, igralištem, nečime što ne ulazi u POS, stanovi koji se teško prodaju", pokušao je objasniti nastalu situaciju varaždinski gradonačelnik Goran Habuš.
To znači da je 16 milijuna kuna ovih nesuđenih stanara završilo na nekim drugim gradilištima. Tko je odgovoran? Ravnatelj javne ustanove Gradski stanovi Vladimir Kukec pred kameru nije želio stati. Poslao je dopis u kojemu tvrdi da traže financijska sredstva te da će problem riješiti.
Stanari su najavili da će pravdu tražiti na sudu.