SRUŠEN REKORD ZA NAJSKUPLJU HRVATSKU UMJETNINU! /

'Napuštena' u Parizu prodana za 2,5 milijuna kuna!

Image
Foto: George Grantham Bain Collection/Christie's

Skulptura 'Napuštena' prikazuje ženu u grču, skupljenu, nesretnu, kako i sam naziv kaže - napuštenu, a bila je u vlasništvu pretposljednje talijanske kraljice Jelene Savojske

29.11.2019.
11:44
George Grantham Bain Collection/Christie's
VOYO logo

Prekjučer je skulptura Ivana Meštrovića "Napuštena" na aukciji u pariškoj podružnici Christie'sa postigla nevjerojatnu cijenu od 268.000 eura, odnosno 331.000 s porezom, što je gotovo 2,5 milijuna kuna. Za Meštrovićevo remek-djelo iz rane faze toliki je novac odlučio izdvojiti jedan strani državljanin, čime je srušio rekord za najskuplju hrvatsku umjetninu. Skulptura nastala 1907. prije aukcije bila je procijenjena na 30.000 eura, javlja Jutarnji.

Skulptura prikazuje ženu u grču, skupljenu, nesretnu, kako i sam naziv kaže - napuštenu. Njena je vlasnica bila pretposljednja talijanska kraljica Jelena Savojska, inače kćer crnogorskog kralja Nikole I. i Milene Petrović, koja se udala za Viktora Emanuela III. Savojskog, princa od Napulja. Nagađa se da je ona kupila skulpturu direktno od Meštrovića, a poznato je kako je imala afiniteta za umjetnost; čak štoviše i sama je projektirala spomenik na Cetinju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puno zainteresiranih za skulpturu

Za skulpturu je bilo puno zainteresiranih, koji očito poznaju vrijednost Meštrovićevih djela, a jedna od njih bila je i Rumi Meštrović, supruga njegova sina Mate, koja je po prvi put htjela sudjelovati na aukciji.

"Otkad pratim dražbe povezane s Ivanom Meštrovićem, a to je dvadesetak godina, i najviše, pri tom, naravno uvažavam velike aukcijske kuće kao što su Sotheby’s i Christie’s, niti jedno djelo nije u meni probudilo toliko emocija i strasti i veliku želju da kip dođe trajno u Hrvatsku. Namjera mi je bila da naša obitelj kupi taj izniman rad i da ga daruje hrvatskom narodu u dugoročnoj perspektivi. Puno je razloga za pokušaj mojeg sudjelovanja na toj dražbi. Emotivno i estetski to mi je najdraže Meštrovićevo razdoblje: tada nastaju i Zdenac života, simbol Zagreba, reljef Seljaci na trgu Bana Jelačića, Vrelo života u Drnišu, koje je danas u očajnom stanju, brojna vrhunska ostvarenja. Skulptura datira iz 1907. godine. Mladi ‘nepokvareni’ Meštrović ima 24 godine, iz njega progovaraju čista ljubav, iskonska senzualnost, stvaralačka snaga, umjetnička iskrenost...", rekla je Meštrovićeva snaha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U to vrijeme Meštrović je zajedno s umjetnicom i svojom ljubavi Ružom Klein skromno živio u Beču gdje je bogatom industrijalcu Karlu Wittgensteinu prodao granitnu fontanu "Na izvoru života" i tako si osigurao novac za put u Italiju, gdje se kasnije afirmirao.

Meštrovićeva djela postižu visoke cijene

Inače, ovo nije prvo rekordno Meštrovićevo djelo. Njegov secesijski reljef "Skidanje s križa" prodan je za 220.000 eura, a od njegovih djela je vrlo visoku cijenu postigla i skulptura "Majka i dijete" za koju je plaćeno 100.000 eura. Uz njega se u inozemstvu dobro prodaju i djela Vlahe Bukovca i Julija Knifera.

"Na tržištu se rijetko kad takvo što pojavi, skulptura je prekrasna, neokrznuta vremenom, ima čisto međunarodno podrijetlo, izlagana je na važnim izložbama, od Venecije do Beča. Da nije ostavljen u krletci zbog restriktivne kulturne politike hrvatske politike, Meštrović bi imao i puno više cijene: u suštini, Meštrović se danas može nuditi jedino hrvatskom tržištu, a ne ljubiteljima umjetnosti u čitavom svijetu. Inače, koliko je meni poznato, hrvatska vlada nije sudjelovala u licitaciji", smatra Rumi Meštrović.

Iako je u hrvatskim okvirima ovo rekordno postignuće, vrijedi spomenuti kako je najskuplja umjetnina na svijetu Leonardovo ulje na drvetu "Salvador Mundi" (Spasitelj svijeta) koje je prodano za 450 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo