Kako piše Blic, to je odgovor srpskih vlasti na odluku našeg Ministarstva poljoprivrede, koje je 15. srpnja za 22 puta povećalo uvozne pristojbe na voće i povrće koje dolazi iz zemalja koje nisu članice Europske unije.
Ovaj postupak primijenjivat će se sve dok se ne oglasi Europska komisija i ne ukine hrvatsku mjeru, koja je, kako tvrde u Srbiji, suprotna Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.
Izvor Blica iz Uprave carina tvrdi da je ovo vrlo suptilna kontramjera prema Hrvatskoj, koja nije suprotna Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i koja će nanijeti velike štete našim izvoznicima.
"Treba znati da je Uprava carina dobila već prije 10 dana nalog da ovakvim mjerama podvrgne voće i povrće hrvatskog podrijetla. To se već i radi, ali nismo to htjeli objavljivati. Puno je hrvatskog voća i povrća propalo jer ne može izdržati dužinu inspekcijske i laboratorijske procedure.
Novi je, pak, nalog da se rigoroznim veterinarskim, fitosanitarnim i laboratorijskim analizama podvrgnu svi hrvatski proizvodi. Riječ je o mesu, mlijeku, sladoledu i drugim namirnicama. Dakle, nema ulaza u Srbiju dok se sve te analize ne obave. One traju 30 dana i toliko neće biti u prometu hrvatske robe. To znači da voće i povrće propada.
Što se tiče mesa, mesnih prerađevina, mlijeka i sladoleda, koji su trebali završiti na policama, trgovinski lanci ostaju bez njih", rekao je za Blic neimenovani sugovornik iz Uprave carina.
Sastanak zemalja regije
Dužnosnici BiH, Srbije, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Albanije sastat će se danas u Sarajevu u svrhu pronalaska zajedničkog rješenja na povećanje uvozne pristojbe u Hrvatskoj na voće i povrće ih ovih zemalja.
Jedna od mogućih reakcija na ovu odluku je i recipročna mjera.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mirko Šarović, smatra da je odluka Hrvatske suprotna principima slobodne trgovine. 'Mjere Hrvatske su diskriminatorne, ne samo za države regije, nego i za Tursku i još neke zemlje', rekao je Šarović.
Šarović smatra da će poskupljenje fitosanitarne inspekcije umanjiti konkurentnost bosansko-hercegovačkih izvoznika i omogućiti dominantan položaj hrvatskim proizvođačima.
Srpska premijerka Ana Brnabić smatra da Europska komisija mora reagirati jer je, kako ona kaže, hrvatska odluka o povećanju taksi na uvozno voće i povrće prekršaj Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Tolušić: Žao mi je
Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić izjavio je jučer da je namjera pravilnika, bila isključivo briga o kvaliteti hrane koja dolazi u Hrvatsku a ne nanošenje štete susjednim zemljama. Pravilnik se, dodao je odnosi na 168 zemalja u svijetu koje nisu u EU-a.
Rekao je da mu je žao ako se to ispolitiziralo jer definitivno tako nije trebalo biti, kao i da po njemu ne postoje razlozi za protumjere Srbije. Očekujem da ćemo sjesti sa ministrima iz susjednih zemalja kroz tjedan ili dva i da ćemo vidjeti u čemu je točno problem. Do sada smo dobili prigovor samo iz Srbije i vidjet ćemo što se može napraviti po tom pitanju, izjavio je.