Na zagrebačkim raskršćima u proljeće obično dođu majke s djecom ili djeca bez ikakvog nadzora, koja gladna, prljava i bosa od jutra do mraka hodaju u oblaku ispušnih plinova, umjesto da dane provode u školi ili u igri s vršnjacima. Iako neki misle da takvo prosjačenje predstavlja romsku tradiciju i kulturu, predsjednik Udruge Romi za Rome Bajro Bajrić tvrdi da je riječ o organiziranom biznisu koji krši svako pravo djeteta, a pred kojim nadležne institucije zatvaraju oči.
Kroz svoj rad u romskim zajednicama Bajrić je došao do stravičnih saznanja, piše Deutsche Welle. Kaže, prosjačenje zapravo organiziraju kamatari unutar samih romskih naselja. Oni od roditelja koji im ne mogu vratiti novac uzimaju djecu, koja potom dnevnim zaradama od dvjestotinjak kuna vraćaju obiteljske dugove. Ne zarade li dovoljno, djeca se često udružuju u male pljačkaške bande, a sve kako bi namaknuli traženi dnevni utržak i izbjegli batine svojih novih gospodara.
Djecu dovedu iz Đurđevca pa ih raspoređuju po tramvajima
Dijete zapravo od prosjačenja nema ništa, kaže Bajrić i optužuje institucije da ne poduzimaju ništa, iako se zna da u predgrađu metropole postoje iznajmljene kuće iz kojih se djeca organizirano kombijima razvoze po prometnim raskršćima. Organizatori potom svakih nekoliko sati obilaze djecu i uzimaju im utržak, ostavljajući djetetu tek toliko da si kupi nekakvo pecivo ili slatkiš. Bajrić kaže da je osobno vidio jednu gospođu koja redovnim autobusnim linijama iz Đurđevca doprema djecu u Zagreb, gdje ih raspoređuje po tramvajima.
Malobrojna djeca koju policajci u civilu privedu zbog prosjačenja najčešće završe u Centru za prihvat djece i mladeži u Dugavama, no dijete tamo "prije izađe nego što uđe", kaže Bajrić za Deutsche Welle. Rješenje vidi u strogom kažnjavanju roditelja i suradnji predstavnika romskih naselja s policijom.
'Najgore što možete učiniti je dati djetetu prosjaku novac'
No, donačelnik Odjela za javni red zagrebačke policije Ivo Jakić objašnjava da policija kontaktira Centar za socijalnu skrb ako se utvrdi da je dijete prosjačilo na poticaj roditelja. Ako je riječ o djetetu, sankcioniraju se roditelji, a ako se radi o maloljetniku od 14 do 16 godina, izriče se odgojna mjera. Uhvati li policija maloljetnika starijeg od 16 godina, može mu izreći novčanu kaznu. Zanimljivo je da je zagrebačka policija u 2010. godini zabilježila tek deset slučajeva prosjačenja osoba mlađih od 18 godina, a ukupno je prijavila šest roditelja.
"Najgore što možete učiniti je dati djetetu prosjaku novac, jer ni narkomanu koji bi se tresao na semaforu ne biste dali gram heroina. Na taj način nikada nećemo maknutu djecu sa raskrižja", komentira Kasum Cana, predsjednik Foruma Roma Hrvatske. On tvrdi da se na zagrebačkim cestama nalaze i djeca iz Rumunjske i Bugarske, iako zagrebačka policija tvrdi da nema saznanja o međunarodnoj trgovini romskom djecom, piše DW.
Vezani članci:
arti-201003160623006 arti-201006230472006 arti-201007290012006 arti-201009050259006 arti-201009050123006