Sporna pitanja većina učenika je riješila točno!

30.5.2012.
8:11
VOYO logo

Samo je deset posto maturanata točno odgovorilo na pitanje koja je vrsta pjesme poticala borbeno raspoloženje u doba narodnog preporoda (davorije), pokazali su rezultati ispita iz hrvatskog jezika na državnoj maturi, koji su digli buru u javnosti i naveli resornog ministra Željka Jovanovića na intervenciju.

No, to nije bilo jedno od spornih pitanja koje su prepoznali članovi Jovanovićeve ekspertne skupine, a koji su prozvali kolege autore pitanja da su stavili previše dvosmislenih pitanja. Najlošiji je to rezultat u testu. Istodobno, na sporna pitanja ''kakav je odnos Gregora Samse prema poslu'' i ''koju Kristovu osobinu S. S. Kranjčević ističe'' bilo je 91, odnosno 86 posto točnih odgovora. Rezultati ispita pokazuju da je bilo niz pitanja na koja je bilo manje točnih odgovora nego na sporna pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo je 15 posto učenika prepoznalo palatalizaciju u 54. pitanju više razine, a 18 posto ih je znalo pravilno napisati fotoklub. Samo 13 posto učenika znalo je odrediti složenu rečenicu u 69. pitanju osnovne razine, a 23 posto je znalo kakva je Cesarićeva poetika. No, na sporno pitanje ''zašto se Werther povlači u sebe'' bilo je 80 posto točnih odgovora.

Jovanovićevi profesori zamjerili su kolegama što su uopće među pitanja uvrstili Patnje mladog Werthera jer je riječ o ''teškom i neprimjerenom tekstu iznimne filozofske složenosti''. Šef radne skupine Davor Tanocki i dalje stoji iza svojih pitanja, te poručuje kolegama da ono što se njima čini složenim, djeci očito nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručni tim odlučuje o poništavanju pitanja

Osvrnuo se na teška dvosmislena pitanja koja su prepoznali njegovi kolege u Jovanovićevu timu.

''Moraju postojati pitanja koja će imati zavodljivost i biti netočna. Ta pitanja moraju omesti, a cilj je da djeca prepoznaju nijansu. Riječ je o selekcijskim pitanjima, jer tko će upisati fakultet ako svi imaju riješenost od 90 posto'', kaže Tanocki.

Goran Sirovatka, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, kazao je da još ne zna hoće li uvažiti ministrov zahtjev da ponište sporna pitanja i da se učenicima koji nisu stigli upisati točne odgovore u ispitnu knjižicu ipak prizna matura, piše Večernji list.

''O tome će raspravljati stručna skupina, trenutno imamo puno posla i nemamo vremena za razgovore. Ovo drugo nije pošteno, jer dok su neki prepisivali i izgubili 10 minuta, drugi su u to vrijeme još rješavali'', kazao je Sirovatka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo