“Tko će biti uhićen i kada u tužiteljstvu BiH zna najviše 5 do 10 ljudi. I oni se boje da će to biti provaljeno i to se do posljednjeg trenutka drži u najvećoj tajnosti. Nalog djelatnicima SIPA-e ide tek koji sat prije uhićenja upravo zato da bi informacija ostala tajna sve do kraja”, rekao je izvor za Jutarnji list.
Potencijalne istrage i stvaranje štete hrvatskim državnim interesima u BIH nastale bi da pripadni SIPA-e nisu pronašli niti jednog osumnjičenog u kućama te bi ispalo da Hrvati u tužiteljstvu ili sigurnosnoj agenciji imaju "Krticu". Izvor Jutarnjeg smatra kako obavještajnu zajednicu napadaju oni koji nemaju pojma o funkcioniranju odnosa.
Kriteriji potpuno drugačiji
“Možemo to i jednostavnije objasniti. Što bi se dogodilo da je Karadžiću ili Mladiću dojavljeno kada će biti uhićen. Svi bi tada pričali kako Srbija opstruira Haaški sud, da ne želi izručiti zločince i slično. Kada su pak u pitanju bivši pripadnici HVO-a, kriteriji su potpuno drukčiji.”
Jučer je premijer Andrej Plenković pokušao zaštiti SOA-u tvrdeći da Agencija nije imala informaciju o uhićenjima, no, da su i imali informaciju ona bi se iskoristila u političke svrhe te bi njegvo posjet Sarajevu bio drugačiji. Premijer je između redaka poručio da je Vlada bila upućena u situacija i informirana o optužnicama.