U javnosti traju rasprave o opravdanosti razrješenja Lozančića, a u HDZ-u su iznenađeni i zatečeni time što se njihov ključni partner u Vladi usprotivio smjeni sadašnjeg šefa SOA-e. Podsjetmo, čelnik Mosta Božo Petrov kazao je da ne vidi razloga za Lozančićevom smjenom.
"Zakon ne zahtjeva da se sve istraži"
O zakonskoj utemeljenosti predsjedničine odluke, za sinoćnji Dnevnik HRT-a govorio je član HDZ-ovog Odbora za nacionalnu sigurnost Nikola Brzica, koji je ujedno i član Vijeća za domovinsku sigurnost predsjednice Republike.
"Zakon predviđa koje su greške, ali zakon i predviđa mogućnost da jedan od krajnjih korisnika uputi zahtjev za razrješenjem. Nisam razgovarao s predsjednicom o slučaju Lozančić. Ne znam točno što se dogodilo. Predsjednica Republike je navela u svojem priopćenju da je kršen zakon. Ako je to tako, to je kršenje demokratske prakse i to je razlog za smjenu. Zakon ne zahtjeva da se sve istraži", kazao je Brzica.
Predsjednica je pokrenula proceduru, već je i prije bilo tako, i sad premijer ima priliku, i sam je rekao, do kraja tjedna donijeti odluku - dodao je.
"Ne vidim argumente da je ovo politička čistka"
Brzica također ne smatra da je riječ o političkoj čistki. Te tvrdnje pripisuje dijelu medija i političkih stranaka.
"Ne vidim argumente koji bi ukazali na to. Mislim da je procedura koja je propisana zakonom pokrenuta i ja ne želim prejudicirati ishod te procedutre tako da ne vidim zašto bi došli do tog zaključka", kazao je.
Ustav je, po njegovim riječima, predvidio supotpis kod imenovanja ravnatelja SOA-e, kao što je zakon o sigurnosno-obavještajnom sustavu predvidio način da se razriješi dužnosti.
"Procedura predsjednice je u skladu sa zakonom. Upozorio bih da svi mi koji komentiramo sa strane zapravo komentiramo nešto u što nemamo potpuni uvid. Dva su korisnika proizvoda SOA-e - predsjednica i premijer. Apsolutno je legitimno da oni zatraže razrješenje dužnosti", kazao je za HRT član Vijeća za domovinsku sigurnost predsjednice RH.
Bulj: Petrov treba imati informacije
Brzica je u ime HDZ-a poslao i poruku Boži Petrovu koji se sastao s Lozančićem rekavši: "Ne znam okolnosti pod kojima se taj sastanak odvijao. Mogu shvatiti da je Petrov htio biti informiran o događajima, ali isto tako očekujem da će Petrov htjeti biti informiran i o događajima i s druge strane."
No, Petrov u svom stavu o smjeni Lozančića ima potporu kolega iz Mosta.
"Rekao je to što je rekao. Božo Petrov nije obični građanin, on je potpredsjednik hrvatske vlade, on treba znati informacije, donositi i plasirati odluke i u tome će uvijek imati potporu Mosta", kazao je saborski zastupnik i član Vijeća za suradnju Miro Bulj.
Loznačićeva sudbina na čelu SOA-e znat će se ovoga tjedna kada će svoju odluku o eventualnom stavljanju (su)potpisa na odluku, kako je i najavio, donijeti i premijer Orešković koji prošloga tjedna očito nije znao da predsjednica potpisuje odluku o razrješenju Lozančića. Sve u svemu, na početku smo još jednog uzbudljivog političkog tjedna.