Organizatori kongresa su Hrvatsko društvo za ginekološku endokrinologiju i humanu reprodukciju i Hrvatski liječnički zbor, a tijekom četiri kongresna dana stručnjaci iz područja humane reprodukcije, ginekološke endokrinologije i embriologije raspravljat će na Brijunima o najnovijim spoznajama u MPO-u.
"S obzirom na to da se u Hrvatskoj godišnje rodi oko 1200 djece zahvaljujući jednoj od metoda MPO-a, smatramo da je u planiranje nacionalne natalitetne politike vrlo važno uključiti stručnjake iz područja humane reprodukcije. Gotovo 17 posto parova u Hrvatskoj ima problema s neplodnošću, a kada tome pridodamo i brojne mlade koji iseljavaju iz zemlje, prilično negativna demografska slika uopće nije začuđujuća", istaknula je Dinka Pavičić Baldani, predsjednica Hrvatskog društva za ginekološku endokrinologiju i humanu reprodukciju te članica Nacionalnog povjerenstva za MPO Ministarstva zdravstva.
Uz pomoć MPO-a u Hrvatskoj se rodi 1200 djece godišnje
"Kako bismo pomogli mnogim parovima da postanu roditelji, na ovom kongresu želimo istaknuti važnost ulaganja u MPO, sigurnost pacijenata, kontinuiranu obuku i razmjenu iskustva s vrhunskim inozemnim stručnjacima", kazala je Pavičić Baldani.
Predsjednik Nacionalnog povjerenstva za MPO pri Ministarstvu zdravstva Velimir Šimunić rekao je kako se u Hrvatskoj godišnje izvodi 7500 različitih postupaka MPO-a, među kojima je 5500 postupaka metode invitro fertilizacije (IVF i ICSI), koje su najsloženije i najuspješnije.
Rezultate treba prikazati zasebno za svaku metodu jer se one bitno razlikuju. Uspjeh ovisi o dobi žene, tj. o broju zametaka koji se prenose u maternicu, a prikazuje se kao omjer kliničke trudnoće i živorođenosti, tj. porođaja u odnosu na embrio transfer. Hrvatski rezultati za 2015. godinu u skladu su s europskim prosjekom pa, s obzirom na okolnosti, možemo biti vrlo zadovoljni, rekao je Šimunić.
Istodobno, dok stručnjaci raspravljaju na Brijunima, rasprava se, i to vrlo žustra, razvila i na Facebook stranici Udruge Roda - roditelji u akciji.
'Zaboravili su navesti koliko djece bi trebala roditi svaka fertilna ženska jedinka da bi spasili Hrvatsku'
Ta je udruga postavila fotografiju s izlaganja na temu 'revitalizacijskog potencijala Hrvatske' na kojoj citiraju riječi demografa Stjepana Šterca.
"Stjepan Šterc nakon spominjanja radikalnih zahvata u demografskoj obnovi, poziva prisutne da na javnoj sceni temu postave kao problem. "Iskoristimo onaj potencijal koji imamo i ono vrijeme koje imamo da nešto napravimo." Je li samo nama jezivo ovo prebrojavanje maternica koje će spasiti Hrvatsku?", zapitali su se u Udruzi Roda, a ispod su brojne žene ostavile svoje komentare u kojima otvoreno negoduju.
Neke je naslov i sadržaj na slajdu podsjetio na razvikanu knjigu i seriju "Sluškinjina priča", koja donosi kontroverznu pripovijest o ženama kao robinjama koje služe samo kako bi muškarcima rodile djecu.
"Zaboravili su navesti koliko djece bi trebala roditi svaka fertilna ženska jedinka da bi spasili Hrvatsku. Prestrašno"; "Sluškinjina priča in the making. Jednog dana ćemo se samo gledati i pitati kako smo došle ovdje", samo su neki od komentara ispod fotografije.
Najuspješnije metode MPO-a - IVF i ICSI najzastupljenije su teme kongresa. Prije trideset i pet godina uspješnost IVF-a bila je od 2 do 5 posto, dok je danas gotovo 10 puta veća pa se uzroci dugotrajne neplodnosti u 80 posto slučajeva liječe upravo tim metodama.