SLOVENSKI STRUČNJAK: /

'Da nije bilo Černobila, nuklearka bi bila izgrađena u Hrvatskoj'

Image
Foto: PIXSELL, Davor Puklavec
26.4.2016.
12:14
PIXSELL, Davor Puklavec
VOYO logo

"To nije bilo vrijeme kad se moglo prosvjedovati protiv političkog sustava, ali se je u Sloveniji nakon černobilske nesreće pojavio jak ekološki pokret. Više nismo mogli dobiti dozvolu za gradnju odlagališta nuklearnog otpada iz Krškoga, a 1990. godine donesen je savezni zakon o moratoriju na gradnju nuklearki", kazao je Gregorič.

Image
RADIJACIJA I DALJE UBIJA: /

Trideset godina od najveće nuklearne katastrofe u svijetu

Image
RADIJACIJA I DALJE UBIJA: /

Trideset godina od najveće nuklearne katastrofe u svijetu

Slovenija i Hrvatska htjele graditi i drugu nuklearku

"Iako su trenja između Slovenije i Hrvatske oko gradnje druge nuklearke u Prevlaci počele još ranije, černobilska je katastrofa i definitivno srušila mogućnost gradnje druge slovensko-hrvatske nuklearke", kazao je Gregorič.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U to vrijeme Gregorič je bio nuklearni stručnjak na ljubljanskom institutu Jožef Stefan, koji je na jugoslavenskom nuklearnom programu radio zajedno sa srodnim znanstvenim institutima u Zagrebu i Beogradu. Nakon toga niz godina vodio je slovensku upravu za nuklearnu sigurnost, a od 1989. do 1990. godine vodio je Međunarodnu agenciju za nuklearnu energiju (IAEA) u Beču.

Na "krilima" protunuklearnog raspoloženja koje se pojavilo nakon Černobila, slovenska stranka Zelenih dobila je na prvim demokratskim izborima u travnju 1990. godine 8,8 posto glasova jer se zalagala za zatvaranje Krškog, ali je njen prijedlog da se o zatvaranju održi referendum 1995. odbijen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moguća gradnja drugog bloka NE Krško

Prema sadašnjim planovima, životni vijek nuklearne Krško produžen je do 2023. godine s mogućnošću da se još produži, a nije isključena niti mogućnost gradnje drugog bloka nuklearke jer ta opcija još postoji u dugoročnom nacionalnom planu energetskog razvoja.

Nuklearna katastrofa u Černobilu, koja se dogodila prije 30 godina, najveća je nuklearna nesreća u povijesti čovječanstva do sada, s brojem žrtava koji je i dalje nepoznat, a posljedice još uvijek prijete zdravlju okolnog stanovništva.

Eksplozija černobilskog reaktora upozorila je Europu i svijet o rizicima korištenja nuklearne energije u energetici i usporila do tada vrlo jak tempo gradnje novih nuklearki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo