Prošloga petka jedna je čitateljica Jutarnjeg krenula iz Rijeke prema Austriji, u posjet kćeri koja ondje živi i radi. Došla je na granični prijelaz Rupa. S hrvatske strane nije bilo problema, no zato je slovenski granični policajac "trenirao strogoću".
"Kad me slovenski policajac pitao kamo idem, odgovorila sam mu da sam u tranzitu i da idem kod kćeri u Austriju. Na to mi je odgovorio da nije vrijeme za vozikanje i ispijanje kavice u Sloveniji i zatražio od mene dokaz da idem kod kćeri", posvjedočila je čitateljica te dodala da ju je potom upitao ima li negativan nalaz na koronavirus.
Testovi za putnike u tranzitu
Odgovorila mu je da je u tranzitu, no on se nije dao smesti. "Morate imati nalaz i dokaz da idete u Austriju", poručio joj je.
"Onda je počelo gotovo polusatno natezanje. Nudila sam mu da nazove moju kćer u Austriju, pokazivala stvari koje vozim, govorila da kćer nisam vidjela šest mjeseci. Na kraju je popustio, ali uz napomenu: Ovo vam je posljednji put", rekla je žena i dodala da joj se na ulazu u Austriju granični policajac samo nasmiješio.
Otkako je Slovenija stavila Hrvatsku na "žutu listu" epidemiološki sigurnih zemalja, hrvatski državljani koji putuju u Sloveniju moraju imati negativan test na koronavirus ne stariji od 48 sati, a ako su u tranzitu, moraju izaći iz Slovenije bez zaustavljanja u roku od 12 sati. No, čini se da slovenska policija vodi svoju politiku, jer granični policajci nemaju pravo tražiti negativan test i adresu odredišta na koje se putuje, ako su putnici u tranzitu. A čini se kako im je to postala praksa, jer se u posljednje vrijeme pojavilo više sličnih svjedočanstava.
Epidemiološko promatranje županija
Zbog toga se prije nekoliko dana premijerima Andreju Plenkoviću i Janezu Janši pismeno obratio Marko Boras Mandić, predsjednik Unije Kvarnera, ali i načelnik Stožera civilne zaštite Primorsko-goranske županije. Od obojice traži hitno omogućavanje neometanog prolaska granice za žitelje Primorsko-goranske županije i ostalih županija koje imaju povoljnu epidemiološku situaciju. Traži da se poštuje preporuka Europske komisije te da se svaka županija epidemiološki gleda zasebno.
Istaknuo je kako Primorsko-goranska županija u protekla dva tjedna bilježi manje od 10 novooboljelih na 100.000 stanovnika, što je kriterij za svrstavanje na slovensku "zelenu listu". Unatoč tome, žitelji županije ne mogu ući u Sloveniju bez poštivanja epidemioloških mjera i negativnog testa, pa čak i ako su u tranzitu. Boras Mandić je naglasio i kako granična politika Slovenije osobit problem predstavlja onima koji žive uz slovensku granicu, a zbog posla ili privatnih obveza moraju svaki dan putovati u Sloveniju.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.