Na osječkoj tržnici ujutro se prve rasprodaju maline. Bobičasti plodovi te biljke beru se puna tri mjeseca, primosi su izuzetno visoki, a zarada na njima višestruko je veća od, primjerice, kukuruza pa se sve više Slavonaca okreće njenom uzgoju, piše Dnevnik.hr.
"To se može jako puno prodati. Ne možeš ni ubrati koliko se može prodati", kazala je za Novu TV jedna od slavonskih proizvođačica malina, Nada Pralija, koja ih prodaje na osječkoj tržnici.
Čak 90 posto ide u izvoz
I površina pod malinama sve je više, a najveća plantaža u Hrvatskoj, površine osam hektara, nalazi se kod Vinkovaca. Tamo će berba trajati sve do listopada.
"Prije nekoliko dana krenuli smo u berbu i očekujemo prinos od šest do sedam tona po hektaru. Nagodinu, kada malina uđe u puni rod, očekujemo prinos od 13 do 14 tona po hektaru", ističe Lucijan Petrović, rukovoditelj sektora proizvodnje.
Čak 90 posto malina ubranih na toj plantaži otići će na europska tržišta. Hrvatska malina tražena je na inozemnim tržištima o čemu govori i podatak da je lani izvezeno čak 315 tona više nego 2017. godine. Osim toga, malina je privlačna proizvođačima jer se investicija u njen uzgoj i proizvodnju brzo isplati. Stoga i na plantaži kod Vinkovaca planiraju proširiti nasade čak za 150 do 200 novih hektara.
25.06.2012., Koprivnica - Berba malina, ilustracije. Photo: Marijan Susenj/PIXSELL
Isplativije od kukuruza
No, malinama se okreću i mali proizvođači. Slavonka Marica Završki maline uzgaja uz kupine i kaže kako je cijena maline stabilnija.
"Malina je od početka sezone 40 kuna po kilogramu, a kupina je počela na 20, a sad pala je na 15", kazala je za Novu TV.
Usporedbe radi, piše Dnevnik.hr, cijena kukuruza je 1,70 kuna po kilogramu, a prinos po hektaru je osam tona. S druge strane, prihod na malini veći je 35 puta.