život sve skuplji /

U pekarnici je sve poskupjelo: 'Kruh koji sam kupovala, prije je bio 4 kune, sad je već 7.' A tek za Uskrs...

Poskupljenja su neizbježna, uvjeravaju pekari, jer cijena sirovine mijenja se tjedno: Cijena pšenice je na svjetskim burzama 400 eura, što je ekvivalent 3 kune

26.3.2022.
10:00
VOYO logo

Jednoglasno su u Saboru prošle Vladine mjere za spas građana od rasta cijena hrane i energenata. Vrijede od travnja, ali već su poskupjeli svi pekarski proizvodi. Običan bijeli kruh trenutačno se prodaje u prosjeku za 12 kuna, no po svemu sudeći već do Uskrsa plaćat ćemo ga i 15.

Valu viših cijena ne nazire se kraj, život je svakim danom sve skuplji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene u pekarnicama diljem zemlje na rekordnoj razini! Zbog poskupljenja kruha, građanima bi mogle ostati samo mrvice.

„Jedan perec 5 kuna tu dolje u pekari, je li to normalno? – Nije!“, kazala je Nada Nosković iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Sad sam bila u pekari i sve je poskupjelo – kruh, peciva, sve!“, kaže Nevenka Katalinić iz Zagreba.

Image
još jedno u nizu /

Od 1. travnja poskupljuje struja: Pogledajte izračun koliko će računi biti veći

Image
još jedno u nizu /

Od 1. travnja poskupljuje struja: Pogledajte izračun koliko će računi biti veći

„Sve, u pekari je grozno. Ja znam da sam prije kupovala kruh što je bio 4 kune, sad je već 7 kuna“, rekla je Marijana Markočić iz Zagreba.

Bez iznimke, poskupjeli su svi pekarski proizvodi. Cijena običnog bijelog kruha u prosjeku je narasla za kunu, i trenutačno se 900 grama prodaje za 12 kuna. No, poskupljenjima tu nije kraj, uskoro bismo štrucu mogli plaćati i 15 kuna!

„Ja mislim da se ta cijena može očekivati i prije Uskrsa, ovako kako je krenulo sigurno, ako ne još i prije“, poručio je Miroslav Trajković, vlasnik pekarnice u Zagrebu.

„Cijena pšenice je trenutačno na svjetskim burzama oko 400 eura, što je ekvivalent 3 kune. Ako uzmemo u obzir da je to osnovna sirovina za preradu i za proizvodnju brašna i ako tome nadodamo i porast cijena svih energenata neminovan je porast cijena pekarskih proizvoda“, izjavila je Nada Barišić, direktorica udruženja mlinsko-pekarske industrije Žitozajednica.

Koje jedemo kao na traci, na godinu 63 kilograma. Svaki peti koji kupujemo dolazi iz uvoza. Novi udar na džepove najteže pada umirovljenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Oni će sada morati birati, hoće li kupovati hranu i kruh ili ću kupovati lijekove što može utjecati na njihovo zdravlje“, poručio je Igor Knežević, glavni tajnik Sindikata umirovljenika Hrvatske.

Poskupljenja su neizbježna, uvjeravaju pekari, jer cijena sirovine mijenja se na tjednoj bazi.

„Ti naručiš brašno i danas je bilo po jednoj cijeni, i ovaj doveze i kaže sad je dvije kune više i što ćeš ti napraviti, moraš poskupjeti hoćeš nećeš. Ne možeš iz kilograma tijesta napraviti šest komada kruha da se na glavu popneš“, kazao je Trajković.

„Bitno je da znamo u ovom trenutku da hrane neće dostajati, da nemamo problem sa žitaricama i zaista ne očekujem da ovakav rast cijena koji neki najavljuju bude realan“, izjavio je Josip Aladrović (HDZ), ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Iako imamo dovoljno pšenice kojom možemo namiriti godišnje potrebe za kruhom, tu istu pšenicu i izvozimo, a kruh i gotove proizvode u tri puta većoj količini i dalje uvozimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo