"Cijelo područje bilo je potpuno integrirano u Jugoslaviju i bilo je pitanje kako ga vratiti pod suverenitet Hrvatske", rekla je i dodala da je predsjednik Tuđman inzistirao na tome da se integracija dogodi mirnim putem. Podsjetila je na njegovu izjavu da mu je "svaki život važan, i hrvatski i srpski".
Kazala je kako su ključni pregovarači bili predsjednik, međunarodna zajednica i "mi koji smo ga u tome predstavljali".
Opisala je i kako je u nekoliko faza tekao mirovni proces.
"U prvoj je godini završila demilitarizacija područja, nakon toga su uslijedili lokalni izbori, započeo je povratak ljudi u svoje kuće, počela je i obnova tih kuća... Priznali smo sve dokumente civilnog života na tom području, i to su bili važni elementi. U drugoj godini počela je normalizacija odnosa među ljudima i trebalo je normalizirati život. To traje intenzivno još i danas, nažalost puno usporenije. Ja se često pitam zašto se tada to odlučnije radilo nego danas", rekla je Škare Ožbolt.
Nema posla
Prokomentirala je i situaciju u Vukovaru. Upitala se što mladima vrijedi povratak u Vukovar ako nemaju posao.
"Ako ga nemate, mislite na prošlost, ako mislite na prošlost, vratite se u neke situacije i nastaju problemi", kazala je Škare Ožbolt.
Dolazak Kolinde Grabar Kitarović u Vukovar opisala je kako "jedan pozitivan pritisak" kako bi nova Vlada obratila pozornost na taj dio Hrvatske.
Rekla je da se zakon mijenja u mjesec dana, poput dvojezičnosti primjerice, ali da normalizacija odnosa traje duže, i na njoj se radi neprestano. "Ako bi već predsjednica stavila ploču na dva jezika na svoj ured u Vukovaru, onda treba staviti sve jezike i pisma na sve ploče, jer nisu samo Srbi manjina u Vukovaru", rekla je.
"Srpsko hrvatski odnosi u Vukovaru su i dalje kao hodanje po ledu, i puno je tu još neriješenih zločina, sve to opterećuje odnose", kazala je Škare Ožbolt za N1 televiziju.