'SITUACIJA JE NEIZVJESNA I KOMPLEKSNA': /

U Italiji radi oko 30.000 Hrvata. Jedni svaki dan putuju, dok se drugi vraćaju kući vikendima

Image

Koronavirus je očito došao prebrzo u Italiju jer ne zna se kako će se borba protiv širenja epidemije odraziti na radnike i poslodavce

26.2.2020.
9:34
VOYO logo

Otkad je epidemija koronavirusa u Italiji uzela maha i otkad su službeno potvrđena dva zaražena pacijenta u Hrvatskoj, mnogi se pitaju što s Hrvatima koji rade u Italiji. Podsjetimo, mladić iz Zagreba koji je prvi u Hrvatskoj zaražen ovim virusom vratio se s putovanja iz sjeverne Italije gdje je bio na utakmici Lige prvaka. Drugi oboljeli je njegov brat. Zbog koronavirusa u Italiji postoje kontrole na granici s Hrvatskom, a prevenciji će se pridružiti i načelnici županijskih stožera civilne zaštite koje je sazvao ministar unutarnjih poslova Davor Božinović na čelu s Nacionalnim stožerom civilne zaštite.

Ministar zdravstva Vili Beroš otputovao je u Italiju kako bi vidio s kolegama iz zemalja u okolici što Italija radi po pitanju sprječavanja širenja bolesti. Premda pouzdanih brojki nema, u Italiji radi između 25.000 do 30.000 hrvatskih radnika. Polovina njih radi u regijama Friuli, Venezia, Gulija i Veneto dok ostatak njih ima radno mjesto u ostatku Italije, kazao je Poslovnom dnevnikuErik Fabijanić iz Udruge za pomoć pri ostvarivanju socijalnih prava radnika u Rijeci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
A ŠTO S NJIMA? /

Iz Buzeta u Italiju dnevno odlazi do 400 radnika koji sada ne znaju hoće li se moći vratiti kući zbog 'korone'

Image
A ŠTO S NJIMA? /

Iz Buzeta u Italiju dnevno odlazi do 400 radnika koji sada ne znaju hoće li se moći vratiti kući zbog 'korone'

Situacija je kompleksna

Radnici u Italiji imaju veće plaće nego oni u Hrvatskoj stoga ne čudi da hrvatski radnici iz Istre i Primorsko-goranske županije, zbog blizine tamošnjih poslodavaca, odlaze u susjednu državu na "šljaku". Kako piše Poslovni dnevnik, najviše hrvatskih radnika u Italiji radi u turizmu i metaloprerađivačkoj industriji. Nakon što je Hrvatska 2013. godine pristupila EU-u, Italija nije zatvarala tržište rada i minimalna neto plaća tamo iznosi 900 eura, što je iznos od 1200 eura bruto, govori Fabijanić.

Image

Milan, Italy - 25 February 2020: Passengers at Milano Centrale Train Station wear protective respiratory masks as restrictive measures are taken to contain the outbreak of Coronavirus COVID-19, Image: 500935243, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no, Credit line: Piero Cruciatti / ddp USA / Profimedia

Koronavirus je očito došao prebrzo u Italiju jer ne zna se kako će se borba protiv širenja epidemije odraziti na radnike i poslodavce. Situacija je neizvjesna i kompleksna jer mnogi od radnika iz pograničnih područja svakodnevno putuju na posao preko "grane", dok ih se dio vikendima vraća u Hrvatsku. Neki od njih čak i žive u Italiji. "Vodit će se računa i o širem aspektu funkcioniranja gospodarstva u Europi i Hrvatskoj", najavio je premijer Andrej Plenković dok iz talijanskog veleposlanstva poručuju da surađuju s Ministarstvom zdravstva i da informacije o razvoju situacije u Italiji dobivaju od hrvatske vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi koji dolaze iz Italije bit će podvrgnuti provjerama, a osobe iz četiriju regija koje se smatraju rizičnima morat će na zdravstvenu kontrolu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo