na dnu europske zajednice / Sindikati upozoravaju: 'Hrvatska je jedina zemlja EU čiji radnici i dalje imaju manje plaće nego prije krize'

Image
Foto: Grgur Zucko/PIXSELL

U razdoblju od 2016. do 2017. hrvatske su plaće porasle za 1,2 posto, što je nedovoljno kako bi se nadomjestio pad tijekom krize, upozoravaju iz Saveza samostalnih sindikata

19.3.2018.
14:43
Grgur Zucko/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatska je jedina nova država članica Europske unije u kojoj su plaće danas niže nego 2010. godine, odnosno u kojoj radnici zarađuju manje nego prije krize, upozorio je u ponedjeljak Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) poručivši kako jedino veće plaće mogu zaustaviti iseljavanje.

Pozivajući se na novo izvješće "Benchmarking Working Europe 2018.", koje je objavio Europski sindikalni institut, SSSH navodi da je u Hrvatskoj od 2010. do 2017. realna vrijednost plaća, kada se uzmu u obzir troškovi života, pala za 7,9 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razdoblju od 2016. do 2017. hrvatske su plaće porasle za 1,2 posto, što je nedovoljno kako bi se nadomjestio pad tijekom krize. "To je daleko ispod rasta u godinama prije krize, kada su plaće između 2000. i 2009. porasle za 15,8 posto", ističe SSSH u priopćenju.

Gore od Hrvatske samo su Grčka, Cipar i Portugal, dok nove države članice EU-a u tom razdoblju bilježe dvoznamenkasti rast plaća (Češka 11 posto, Poljska 15,3 posto, Rumunjska 30 posto i Bugarska 54,5 posto).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko još ovakvih izvještaja moramo vidjeti da bi Vlada i poslodavci konačno shvatili da jedino veće plaće i bolja radna mjesta mogu zaustaviti katastrofalne razmjere iseljavanja iz Hrvatske, pita SSSH i naglašava da 80 posto ljudi napušta Hrvatsku upravo zbog niskih plaća, a 30 posto i zbog nekvalitetnih poslova.

"Ako i dalje budemo među najslabije plaćenim radnicima u EU-u, nemamo nikakvih izgleda. Bez rasta plaća neće rasti potrošnja, a bez nje nema ni nastavka ekonomskog rasta", ističe predsjednik SSSH-a Mladen Novosel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poziva stoga Vladu da učini sve kako bi se taj negativni  trend zaustavio i preokrenuo, prvenstveno značajnijim povećanjem i redefiniranjem minimalne plaće, te poticanjem i jačanjem kolektivnog pregovaranja na granskoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo