'Ne smanjite li PDV, zavladat će još veća glad'

O čemu razmišlja premijer Milanović ljetujući u vili na Hvaru dok suša hara hrvatskim poljima?

14.8.2012.
15:35
VOYO logo

Nezavisni hrvatski sindikati uputili su danas otvoreno pismo premijeru Zoranu Milanoviću u kojem, zbog velike suše koja je poharala hrvatska polja, ali i zbog slične situacije u svijetu, traže smanjenje PDV-a na hranu.

Sindikalisti upozoravaju da će rezultati nepovoljnih vremenskih uvjeta biti smanjeni prinosi, povećana potražnja i rast cijena hrane, te upozoravaju da ovakve najave poskupljenja hrane dolaze i iz Sjedinjenih Američkih Država, a na poskupljenje upozoravaju i Ujedinjeni narodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nestašica kukuruza generira skuplju cijenu mesa

Sindikalisti upozoravaju da pšenice možda ima dovoljno, ali je suša uništila urod kukuruza i drugih kultura, a kukuruz, "kao temeljna stočna hrana, uvijek utječe i na cijene mesa".

"Smatramo da najveći dio mesa iz hrvatskog uzgoja na samom početku jeseni zbog rastućih cijena kukuruza ne bi trebao poskupjeti jer je uzgojen na hrani temeljenoj na prošlogodišnjem urodu kukuruza. No, tu su i drugi utjecaji koji pritišću na povećanje cijena, od energenata do visokih rata kredita, a naravno i uvoz. Kad ne bismo bili usred duboke krize, cijene bi već poletjele u nebo, no objektivno je očekivati da će se rast cijena, zbog posljedica suše, ali i zanemarene domaće proizvodnje te utjecaja uvozničko-trgovačke sprege, u jesen dogoditi", ističu iz Sindikata koji podupiru zahtjeve hrvatskih seljaka za pomoć od strane Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Sindikata upozoravaju i da će očekivano poskupljenje hrane, na koju hrvatskim građanima mjesečno ode 30-40 posto ukupnog mjesečnog troška (a u Europi i SAD-u je to prosječno 11-13 posto) izazvati drastičan udar na kućne proračune.

Građani, upozoravaju u pismu, štede kako bi preživjeli na sve strane, a sve više štede na hrani, iako im ona i dalje predstavlja najveći dio mjesečnog troška.

"No, i uza svu tu štednju i drastična odricanja, sve je veći broj građana u nemogućnosti podmirivati svoje redovne obveze, pa je to rezultat i rasta broja građana čija su primanja i imovina pod ovrhom. U takvim životnim uvjetima građane čekaju nova poskupljenja hrane, a to će se 'poklopiti' i s početkom školske i akademske godine, te početkom sezone grijanja uz poskupjele plin i struju. Tko će to izdržati?", pitaju se u Sindikatu.

"Ako građani već nemaju sredstava za mnoge druge troškove, neka im smanjenje PDV-a na hranu i neke druge nužne mjere omoguće da budu manje gladni nego li su sada, a pogotovo nego li će biti od jeseni", zaključuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijelo pismo možete pročitati OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo