SINDIKALIST TVRDI: /

'Kad bi se nadziralo radno vrijeme u trgovinama, trebalo bi dodatno zaposliti sigurno još 15 posto radnika'

Image
Foto: Pixsell
1.5.2020.
14:39
Pixsell
VOYO logo

Međunarodni je praznik rada sindikati su iznimno ove godine proveli u e-prosvjedu, odnosno od 11 do 12 sati na platformi Zoom pod sloganom "Radnicima hvala - ali prvo prava". Progovorili su upravo o pravima koja im se uskraćuju inače pa i za vrijeme pandemije koronavirusa.

"Poslodavcima smo ovim putem poručikli da sve ono čemu su se oni veselili, da će u budućnosti sindikati teško organizirati radnike, jer će raditi kod kuće, na izdvojenim mjestima rada, na platformama, bit će ih nemoguće organizirati, evo današnjim prosvjedom smo pokazali kako će to biti moguće. Pokazali smo i da kada nam sve onemoguće, radnici će se moći organizirati, jer samo kada su radnici zajedno mogu zaštititi svoja prava", kazao je Mladen Novosel za Media Servis, a prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče smanjivanja plaća u državnom i javnom sektoru, osvrnuo se na zazivanu solidarnost i zapitao se gdje je ta solidarnost kad je Vlada dala isti iznos potpore za radnike tvrtkama koje imaju pad prihoda od 20 posto, kao i onima koje su potpuno zatvorile svoja vrata.

Image
PRVI PRVOSVIBANJSKI SINDIKALNI E-PROVJED: /

Vladi, Saboru i poslodavcima poslali 12 zahtjeva

Image
PRVI PRVOSVIBANJSKI SINDIKALNI E-PROVJED: /

Vladi, Saboru i poslodavcima poslali 12 zahtjeva

"Sada kada je jedna i pol milijarde kuna samo za 3. mjesec data poduzetnicima u privatnom sektoru, kada će još toliko ili više dobiti za 4. i 5. mjesec, kada se doista bude vidjelo koliko je u stvari taj novac iskorišten, ne samo za očuvanje radnih mjesta, nego za cjelovite plaće radnike, onda bi doista trebalo vidjeti treba li tada Vlada, u svojstvu poslodavca, treba zadirati u plaće radnika u javnom i državnom sektoru."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je i da ni u kojem slučaju neće pristati na izmjene Zakona o radu čime bi se još više smanjila prava radnika.

"To je nešto što bi bilo van svake pameti. Primjer Italije i Španjolske, Danske, socijalnim sporazumom su se dogovarale mjere, no, kod nas HUP-u, kao nažalost jedinom reprezentativnom socijalnom partneru, to ne pada na pamet. HUP bi htio da se svaki korak mijenja zakon što je van svake pameti", smatra Novosel.

Još jednom je ponovio da se zalažu za zakonsko ograničavanje radnog vremena nedjeljom i blagdanima, što je na snazi za sada samo tijekom mjera Nacionalnog stožera kako bi se suzbilo širenje koronavirusa. A na pitanje na čemu temelji pretpostavku da takav potez neće rezultirati masovnim otpuštanjem radnika, odgovorio je: 'Uzmimo nažalost činjenicu da dnevno radnici u trgovini rade daleko više od propisanog radnog vremena od osam sati. Ako će poslodavci poštivati radno vrijeme radnika, ako će Državni inspektorat konačno raditi svoj posao i nadzirati radno vrijeme u sektoru trgovina budite uvjereni da neće će biti viška radnika nego će sigurno 15 posto radnika dodatno trebati zaposliti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo