Zbog toga je ovih dana, a prije isteka svoga mandata, ostavku podnio v.d. ravnatelja Imunološkog zavoda Bojan Benko. A zbog nebrige prema IMZ-u, predsjednik Sindikata energetike, kemije i nemetala (EKN) Željko Klaus zatražio je ostavku Gordane Mustač, predsjednice Upravnog vijeća IMZ-a, a ministra zdravstva Milana Kujundžića pozvao da je smijeni ako sama ne odluči otići, piše Novi list.
"Imunološki se skida s liste tvrtki od strateškog interesa"
Benko je bio četvrti ravnatelj koji je napustio IMZ u protekle dvije godine. U obrazloženju svoje ostavke istaknuo je kako nije imao podršku za provedbu svoga plana o dovršetku preustroja IMZ-a, djelomičnom pokretanju proizvodnje na postojećoj lokaciji i stručnom jačanju Zavoda. Upozorio je i na činjenicu da je prije njegovog preuzimanja mandata istekao rok trajanja više od 20.000 litara krvne plazme koja se mogla iskoristiti za proizvodnju lijekova, a Ministarstvo zdravstva nakon toga je uskratilo dozvolu za njenu već dogovorenu preradu, što je onemogućilo bilo kakvu upotrebu plazme pohranjene u IMZ-u.
U sindikatu EKN upozorili su da se ništa ne čini kako bi se spasile zalihe u ledenicama Imunološkog zavoda, prikupljene dobrovoljnim darivanjem krvi. ističu kako se zab to vrijeme predsjednica Upravnog vijeća bavi sporednim stvarima, a inicijativa zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića se ignorira. Usto se, ističu sindikalisti EKN-a radi na tome da se Imunološki zavod skine s liste tvrtki od strateškog interesa i vrati na listu tvrtki od posebnog interesa.
Ako Vlada ne reagira, bit će sindikalnih akcija
"Na popisu tvrtki od strateškog interesa ima svega i svačega. Ako nam zdravlje nije strateški interes, što onda jest", upitao se sindikalist Klaus te pozvao premijera Andreja Plenkovića i resorne ministre da preispitaju namjero o skidanju IMZ-a s liste tvrtki od strateškog interesa.
Klaus smatra sramotnim što inicijativa Grada Zagreba, koji raspolaže novcem i objektima za novi pogon IMZ-a, stoji na čekanju. Ako Vlada uskoro ne reagira, tada će doći do sindikalnih akcija u kojima "neće sudjelovati samo tridesetak zaposlenica IMZ-a, već kompletno članstvo".
Novi list piše da je u srijedu, pred saborskim Istražnim povjerenstvom za IMZ, svjedočio akademik Vlatko Silobrčić koji je 1990-tih bio direktor tog zavoda, a potom i predsjednik Nadzornog odbora.
On je kazao kako ključni uzrok poslovne propasti IMZ-a vidi u neriješenom pitanju vlasništva. Na optužbu da je novac IMZ-a uz nepovoljne kamate uložio u štedionicu Pantovčak Guste Santinija, svog financijskog savjetnika, odgovorio je da je time želio IMZ-u osigurati dostupnost tog novca.