IZGUBLJENA ARBITRAŽA I MILIJARDE /

Sanader 'zakuhao', iduće vlade prebacivale 'vrući krumpir', a paprenu cijenu sukoba Hrvatske i MOL-a platit će građani

Image
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatska je u SAD-u izgubila novi spor protiv MOL-a, što bi nas moglo koštati milijarde kuna

6.7.2022.
9:13
Sanjin Strukic/PIXSELL
VOYO logo

U prosincu 2016. Hrvatska je izgubila arbitražu protiv MOL-a u Ženevi i trebala platiti troškove koji su bili veći od 100 milijuna kuna. Radilo se o svojevrsnoj pritužbi koju je vlada Zorana Milanovića pokrenula protiv mađarske kompanije - najvećeg suvlasnika Ine kao svoj odgovor na arbitražu u Washingtonu. Ali Washington će odnijeti puno više iz proračuna. Neslužbeno se navodi da bi nas novi gubitak arbitraže mogao koštati milijarde kuna.

Sve je počelo kada je Vlada na čelu s Ivom Sanaderom 2009. potpisala ugovor kojim će otkupiti poslovanje plinom od Ine. Uz taj ugovor potpisani su i međudioničarski ugovori kojima se prepušta pravo upravljanja i donošenja svih odluka u Ini MOL-u iako nisu većinski vlasnik. Samo rijetki su tada upozoravali da je ugovor o plinskom biznisu štetan, ali Hrvatska ga nije mijenjala. Dio ugovora je ispunjen pa je Hrvatska otkupila podzemno skladište Okoli, ali nikada nije preuzela samo poslovanje plinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ugovoru je stajalo i da se plin nabavlja 15 godina po tzv. ruskoj formuli, koja je u ovom slučaju bila puno povoljnija za prodavača Inu nego za kupca - Republiku Hrvatsku.

Image
OGROMAN UDARAC /

Hrvatska će morati platiti MOL-u oko dvije milijarde kuna odštete? Ovo je već druga izgubljena arbitraža s Mađarima

Image
OGROMAN UDARAC /

Hrvatska će morati platiti MOL-u oko dvije milijarde kuna odštete? Ovo je već druga izgubljena arbitraža s Mađarima

Kosor nije raskinula ugovor, ali je odgodila otkup plina

Vlada Jadranke Kosor koja je naslijedila Sanadera nije promijenila niti raskinula ugovor, ali je odgodila otkup plina. U međuvremenu su joj došle analize po kojima je vidjela da bismo imali milijunske gubitke svake godine na plinu. S jedne strane je trebalo imati reguliranu cijenu za stanovništvo koje je već grcalo pod krizom, a s druge je prijetio financijski kolaps za proračun koji je ionako bio pogođen krizom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada Jadranke Kosor odgodila je kupnju i sve ostavila nekome drugome, tim više što je u međuvremenu Uskok otvorio istragu i protiv Ive Sanadera.

Ta optužba je poznata - Sanader je namjerno sklopio štetan ugovor, predao i upravljačka prava u Ini u zamjenu za 10 milijuna eura mita. Unatoč svim tim optužbama, neispunjeni ugovor je bio na snazi.

Kosor i tadašnji ministar gospodarstva Đuro Popijač pokušali su oformiti tim za pregovore, ali od toga nije bilo ništa i MOL nije započeo pregovore. Iako su otvoreni procesi za Inu, tada, kao i danas, ugovori nisu promijenjeni - i dalje su važeći te ih Hrvatska nije ispunila.

Mađari odlaze na arbitražu i mirno čekaju

Mađari su čekali novu vladu Zorana Milanovića i njihov stav. Milanović je pokušao istu taktiku, oformiti pregovarački tim i pokušati promijeniti ugovore. Oni su išli na Mađare argumentima o neispunjenim obvezama još od preuzimanja Ine u vrijeme Ivice Račana, kako je pala proizvodnja i sve ono što se i danas zna o poslovanju Ine. Ali ugovore nisu promijenili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MOL je prvo prijetio da će tužiti arbitražnom sudu i tražiti odštetu koja se 2013. godine procjenjivala na oko dvije milijarde kuna.

Pregovarački tim, u kojemu su bili SDP-ovac Mladen Pejnović, a kasnije i tadašnji ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, bio je uvjeren da se MOL neće odlučiti na taj potez. Ipak, Mađari odlaze na arbitražu i mirno čekaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je u međuvremenu Ivo Sanader osuđen da je u zamjenu za mito potpisao štetan ugovor za plinski biznis i predao Inu na upravljanje Mađarima, Hrvatska pokreće arbitražu u Ženevi godinu dana kasnije, pišu 24sata.

Dogovor o hrvatskom preuzimanju nerentabilnog plinskog poslovanja

U sljedeće dvije godine, najprije Ustavni sud ukida presudu Sanaderu i sve vraća na ponovno suđenje. Zatim arbitri u Ženevi odbacuju hrvatsku tužbu, pozivajući se upravo i na neke argumente koje je iznio Ustavni sud u svojem poništenju odluke. Odluku u Ženevi hrvatske su vlasti probale osporiti, ali uzalud.

U međuvremenu je Ivo Sanader pravomoćno osuđen zbog afere Ina-MOL. Vrhovni sud potvrdio je prvostupanjsku presudu kojom je bivši premijer Sanader zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija osuđen na šest godina, dok je Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.

Sanader i Hernadi osuđeni su jer su dogovorili da će za mito od 10 milijuna eura osigurati zaključenje neosnovanih izmjena ugovora koji se odnosi na hrvatsku naftnu kompaniju Inu, u kojem država ima vlasnički udio. Tim izmjenama ugovora trebalo se omogućiti mađarskom MOL-u prevladavajući utjecaj nad domaćom naftnom kompanijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dogovorili su i sklapanje ugovora o izdvajanju nerentabilnog plinskog poslovanja iz domaće naftne kompanije koji će u cijelosti preuzeti Hrvatska.

Gubitak arbitraže će biti potvrda da su sve vlade, a na kraju porezni obveznici, izvukli deblji kraj u sukobu s MOL-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo