Predsjednik Stjepan Mesić, bivši premijer Ivo Sanader te bivši ministar obrane, a sadašnji optuženik u aferi kamioni Berislav Rončević, još su u siječnju 2005. dobili su od Vojne sigurnosne agencije Informaciju o postupku nabave nebojnih motornih vozila za potrebe OS RH.
U tom je dokumentu, koji je priložen u optužnicu protiv Rončevića i Ive Bačića, sažeto je prikazano ono što se pretvorilo u prvorazrednu političko-pravosudnu aferu.
Unatoč tomu što su znali da dokument navodi da je VSA "analizirala postupke dijela uključenih ustrojstvenih cjelina MORH-a i OS RH koji su rezultirali poništenjem postupka nabave te donošenjem odluke ministra obrane o ugovaranju nabave kamiona vojne namjene izravnom pogodbom s tvrtkom Eurokamion" niti jedan od obaviještenih na dokument nije reagirao.
A po Zakonu o kaznenom postupku, i Mesić i Sanader i Rončević to su bili dužni učiniti. Taj postupak ne čudi kada su u pitanju bivši ministar i premijer, ali čudi kada je u pitanju predsjednik.
Istina je, doduše da je tijekom svoje kampanje Mesić prozivao Rončevića zbog izravne pogodbe, no potom je utihnuo sve do 2007. kada su na njegovu opasku o javnoj nabavi reagirali mediji, a potom i USKOK. Ipak, Mesić nikada dokument, koji je dobio, nije dostavio policiji ili tužiteljstvu, piše Večernji list.
U dokumentu stoji kako je VSA navela i da su "u prvom poništenom nadmetanju povoljnije ponude Eurokamiona dostavile tvrtke MAN Importer za vozila MAN te tvrtka Automehanika za vozila Renault".
VSA navodi i da se Renaultova ponuda nije razmatrala jer je dostavljena samo s cijenom, bez popratne dokumentacije. Ujedno napominje da "prethodno ukinuto povjerenstvo tijekom postupka nije utvrdilo navedene nedostatke u vezi s vozilima tvrtke Renault".
"Prema Zakonu o sigurnosno-obavještajnom sustavu, u slučaju kada prikupljeni podaci pokazuju nezakonitosti, DORH dužna izvijestiti obavještajna agencija, a ne predsjednik države", pojašnjavaju iz Mesićevog ureda.