Četvrti je dan od tragedije koja je zavila u crno cijelu Hrvatsku.
Mladić od 19 godina ušetao je u osnovnu školu u Prečkom i krenuo u masakr. Jedno maleno dijete, nažalost nije preživjelo. Sedmogodišnje dijete iz prvog razreda izgubio je život, a još su ranjeni hrabra učiteljica (62) te troje djece.
Od petka se građani okupljaju kod škole i pale svijeće, ostavljaju poruke i igračke za žrtve napada.
Scene kojima su mnogi svjedočili u petak u Prečkom, podsjećaju na ono što se dogodilo u Beogradu 3. svibnja prošle godine. Dječak (13) ubio je devetero djece i zaštitara škole, a već tada se RTL obratio ministarstvu obrazovanja i upitao kakve su mjere sigurnosti u hrvatskim školama te zašto nema zaštitara.
Jedine škole koje su nakon tragičnog događaja u Beogradu uvele zaštitare, su one u Dugom Selu.
"Kamere već postoje, sada ih postavljamo i usklađujemo, to je u suradnji s policijom. Mi kao grad smo osigurali sredstva za zaštitare jer su škole u našoj ingerenciji, sada je na školama da provedu natječaj i zaposle zaštitare da budu u školama u vremenu koje oni odrede", objasnio je tada gradonačelnik Nenad Panian. Više o tome čitajte OVDJE.
Škole su sigurna mjesta?
Tada su na naš upit u ministarstvu tvrdili da su škole sigurna mjesta, rekavši kako oni neće poduzimati dodatne mjere sigurnosti, ali ako će ih podizati lokalne jedinice samouprave, oni nemaju ništa protiv.
"Budući da u Hrvatskoj ima više od 2000 školskih zgrada od kojih u većini nije bilo nikakvih potreba za dodatnim mjerama sigurnosti, eventualne pojedinačne procjene potreba i uvođenje privremenih ili stalnih pojačanih mjera sigurnosti, u i oko škola rade jedinice lokalne uprave i samouprave u kojima se škole nalaze. Procjene se rade u suradnji lokalne uprave, policije i ravnatelja škola. Ukoliko zajednička procjena pokaže da je potrebno uvesti dodatne mjere sigurnosti, Ministarstvo obrazovanja kojemu je svakako u cilju da prostori u i oko škola budu apsolutno sigurni, nema ništa protiv da svatko iz svoje nadležnosti poduzme dodatne mjere, bilo da se radi o pojačanim policijskim ophodnjama, ugradnji video nadzora ili angažmanu dodatnih osoba koje brinu o sigurnosti budući da se sigurnost učenika ne bazira samo i isključivo u prostorima u i oko škola, nego se odnosi i na sigurnost na putu od i do škole prema kući", stajalo je u njihovom odgovoru prošle godine.
Ostaje otvoreno pitanje zašto nismo ništa naučili iz tog slučaja, nego je trebalo doći do tragedije pa da se nešto promijeni. Tako je tijekom vikenda, ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs oformio novo povjerenstvo čiji se članovi sastaju danas u 10 sati.
Nove sigurnosne mjere
Riječ je o Povjerenstvu za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama. Usuglasi li se povjerenstvo o prvim, osnovnim mjerama, plan je da se te mjere primijene u školama nakon zimskih praznika, odnosno početkom nastave, 7. siječnja. Škole će o vrstama mjera dobiti naputak Ministarstva.
Kako smo već jučer objavili, brusit će se prijedlozi za tri vrste rješenja. Kratkoročne, srednjoročne i dugoročne.
Vatrogasne mjere u vidu zaštitara najlakše je osigurati, novo radno mjesto u sistematizaciji zahtijevat će vrijeme za promjenu propisa, a krajnji cilj mogle bi biti i brave na svim učionicama. Ravnatelje zagrebačkih škola na sastanak zovu u podne.
POGLEDAJTE VIDEO: Je li zaštitar uspio barem malo umiriti ljude u Prečkom?